Najczęstsze błędy przy pracy ze spawarką elektrodową. Na co trzeba uważać?

Migomaty umożliwiają szybkie, skuteczne i trwałe łączenie metali nawet osobom, które nie posiadają dużych umiejętności technicznych. Na rynku można znaleźć sporo niedrogich urządzeń, które pozwalają na pracę w podstawowych technikach spawania łukiem elektrycznym. Z elektrod otulonych korzystają urządzenia MMA, spawarki MIG MAG to możliwość spawania w osłonie gazów, a spawarki TIG wykorzystują elektrody nietopliwe. Na początkujących spawaczy czyha jednak sporo pułapek. Nawet niewielkie niedopatrzenie może mieć natomiast spory wpływ na jakość i wytrzymałość spoiny. Postanowiliśmy więc przyjrzeć się najczęstszym błędom popełnianym w czasie pracy ze spawarkami elektrodowymi.

Zły dobór natężenia prądu

Czy to migomat, spawarka MMA czy TIG, ważnym parametrem spawania jest natężenie prądu. Początkujący spawacze często z ostrożności ustawiają tę wartość na zbyt niskim poziomie. Tymczasem bez odpowiedniego amperażu trudno o sprawną pracę. Za niski poziom natężenia prądu może nawet uniemożliwić wtopienie elektrody w spawany materiał. Ponadto łuk elektryczny może być niestabilny, a elektroda będzie często przyklejać się do powierzchni. Będzie to uciążliwe szczególnie w urządzeniach, które nie posiadają funkcji Anti Stick, zapobiegającej przywieraniu elektrody do materiału.

Nie można jednak również przesadzać w drugą stronę. Przesadne natężenie prądu sprawi, że praca stanie się bardziej niebezpieczna. W czasie spawania będzie się wytwarzać mnóstwo odprysków, przez co praca będzie trudniejsza. Może także dojść do przepalenia materiału, na co szczególnie narażone są cienkie powierzchnie.

Nieprawidłowe spasowanie materiałów

Przy spawaniu dwóch elementów trzeba je do siebie odpowiednio dopasować. Jeśli zrobimy to niedokładnie, spoina nie będzie zbyt trwała. Jeżeli szczelina między spawanymi materiałami będzie zbyt duża, spaw stanie się podatny na uszkodzenia. Może też okazać się, że metal nie został przetopiony w wystarczającym stopniu. W skrajnych przypadkach w spoinie pozostaną szczeliny, które trzeba będzie dodatkowo wypełnić.

Zły dobór metody lub akcesoriów spawania

O ile nieodpowiednie natężenie prądu czy niedokładne spasowanie materiałów można jeszcze skorygować w trakcie pracy, o tyle nawet największe wysiłki nie pomogą nam uporać się z problemami, jeśli źle dobierzemy akcesoria lub metodę spawania. Problemy pojawią się na przykład wówczas, gdy będziemy próbować spawać metodą MIG/MAG cienkie elementy – łatwo wówczas wypalić w nich dziurę. Z kolei spawanie popularnym TIG-iem dużych i masywnych elementów może okazać się niezwykle długie i mało efektywne.

Im grubszy kawałek materiału, tym większa powinna być średnica elektrody. Przy spawaniu poszczególnych rodzajów metali trzeba z kolei zwrócić uwagę na dobór końcówek o odpowiednim składzie chemicznym. W przypadku elektrod otulonych decydująca będzie powłoka otaczająca rdzeń. Nietopliwe elektrody powstają na bazie wolframu, ale dodatki odpowiednich substancji ułatwiają pracę z poszczególnymi metalami. Znaczenie może mieć też przechowywanie elektrod – te do pracy ze spawarką MMA są bowiem podatne na zawilgocenie.

Niesprawny sprzęt

Z pozoru każda spawarka nadaje się do pracy. Niewprawne oko może nie zauważyć, że niektóre jej elementy nadają się do wymiany. Najczęściej problemy dotyczą przepalonych uchwytów spawalniczych czy pogniecionych bądź połamanych przewodów. Jeśli te ostatnie będą uszkodzone, pojawi się problem z wygenerowaniem odpowiedniej temperatury spawania. W takich sytuacjach może też pojawić się więcej odprysków na spawie, co obniży jakość spoiny.

Redakcja martino-meble.pl