Co składa się na koszty budowy domu?

0
165

W 2019 roku w Polsce do użytku oddano łącznie prawie 207 500 mieszkań. Średnia wielkość powierzchni użytkowej wyniosła 88,6 m2, a przeciętny dom jednorodzinny charakteryzuje się powierzchnią 133,8 m2.
Co trzecie oddane do użytku mieszkanie należało do inwestora indywidualnego. Jednak ilu z nas może sobie pozwolić na samodzielną budowę i co tak właściwie składa się na koszty budowy domu?

Według statystyk koszty budowy domu stale rosną, a cena budynku w stanie deweloperskim rok do roku potrafi wzrosnąć o nawet 20-25 tysięcy złotych netto. W 2020 roku cena budowy domu w stanie deweloperskim o powierzchni 100 m2 wynosi średnio 273 000 złotych netto. Dla budynku z piwnicą i poddaszem o łącznej powierzchni 195 m2 koszt ten wzrasta do 375 000 złotych netto.

Powyższe wyliczenia przyjęto dla domu w stanie deweloperskim. Co to oznacza? Że dom spełnia standardy stanu surowego zamkniętego (zamknięta bryła), posiada okna oraz drzwi wejściowe, elewację, ocieplenie, wszelkie instalacje wewnętrzne (elektryczną, wodno-kanalizacyjną oraz CO), a także wszelkie tynki, posadzki i parapety.

Do kosztu budowy doliczyć należy jednak koszty dodatkowe. Wymienić wśród nich możemy:
– zakup działki budowlanej
– uzbrojenie działki
– kupno projektu domu (gotowego, albo indywidualnego – w przypadku tego drugiego koszt może być nawet 10-krotnie wyższy)
– wykończenie wnętrz oraz umeblowanie (stan „pod klucz”)

Koszty budowy domu – co się na nie składa?

Pierwszym etapem budowy są fundamenty. Według wyliczeń strony kb.pl średni koszt tego elementu dla parterowego domu o powierzchni 100m2 to 22 000 złotych za potrzebne materiały oraz 7 500 złotych wynagrodzenia za „robociznę” dla firmy budowlanej.

Czynnościami jakie są wymagane przy wykonaniu fundamentów to:

– prace ziemne
– wykonanie ław fundamentowych (na przykład z betonu C20/25)
– wykonanie ścian fundamentowych
– izolacja przeciwwilgociowa oraz pionowa, a także izolacja termiczna ścian zewnętrznych
– płyta chudego betonu
– podbudowa

Kolejnym krokiem będzie postawienie ścian nośnych budynku. W ich przypadku koszty materiałów są niższe, jednak niemalże równe wynagrodzeniu murarza i wynoszą około 7-8 tysięcy złotych (łącznie około 15 000 złotych).

Ściany działowe to znacznie prostsza i tym samym tańsza sprawa. W domu o powierzchni 100 m2 koszt materiału oraz roboty oscyluje w okolicy łącznie 5 000 złotych.

Koszty budowy domu w znacznym stopniu podnosi także budowa dachu. Jeżeli nie potrzebujemy poddasza użytkowego, koszt budowy stropu drewnianego o powierzchni 100 m2 wyniesie ponad 30 tysięcy złotych. Dach dwuspadowy o powierzchni około 150 m2 (kąt nachylenia 35 stopni) to kolejne blisko 35 tysięcy złotych. Wykończenie, na które składają się rynny, wyłaz oraz ocieplenie to dodatkowe 18-20 tysięcy złotych. Łączna budowa i wykończenie dachu bez poddasza użytkowego kosztuje więc nawet 85 tysięcy złotych i stanowi lwią część kosztów budowy domu.

Chcąc doprowadzić dom do stanu surowego zamkniętego wymagane będzie także kupno drzwi i okien. Łączna cena za okna drewniane ze średniej półki oraz dobrych jakościowo drzwi zewnętrznych antywłamaniowych to kolejne 18-20 tysięcy złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here