Funkcjonalne oświetlenie wnętrz

0
202

Światło to życie. Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez oświetlenia, choć wiele osób nigdy się nad tym nie zastanawia.
Na ogół skupiamy się na doborze oświetlenia na okoliczność remontu bądź przeprowadzki. Wówczas najlepiej skonsultować się ze specjalistą – ekspertem w sklepie oświetleniowym lub dekoratorem wnętrz – gdyż od doboru odpowiednich produktów może zależeć to, czy pomieszczenie zostało urządzone modnie i gustownie, ale także w sposób nie zagrażający zdrowiu.

Oświetlenie do różnych wnętrz


Specjaliści doskonale wiedzą, że oświetlenie w każdym pomieszczeniu powinno się różnić, z racji tego, iż każde pomieszczenie spełnia inne funkcje. O ile światło w kuchni czy łazience powinno być mocniejsze, gdyż zazwyczaj w owych pomieszczeniach wykonujemy czynności wymagające precyzji, jak dokładny makijaż lub krojenie warzyw, o tyle w sypialni nie potrzebujemy światła o dużym natężeniu. Światło w sypialni powinno być ciepłe i łagodne; takie przy którym łatwo można się zrelaksować, a po chwili zapaść w sen. Ktoś, kto lubi kończyć dzień lekturą, powinien dodatkowo pomyśleć o oświetleniu dostatecznie blisko miejsca, w którym przesiaduje z książką – niezależnie od tego, czy jest to fotel czy łóżko. Dobrze zatem, gdy w sypialni oraz łazience lampa znajduje się na wysokości twarzy.

Takie rozwiązanie nie sprawdza się jednak w kuchni oraz salonie, gdzie źródło światła powinno być zlokalizowane tuż przy suficie, tak, by jak najmniej przeszkadzać, a jak najlepiej oświetlać pomieszczenie.
Wybór lamp jest ogromny. Przy ich wyborze, oprócz funkcjonalności, można oczywiście kierować się własnymi preferencjami. I tak dla ludzi, którzy nie dysponują dużą ilością miejsca na szafkach tudzież stolikach nocnych, idealne może okazać się oświetlenie stojące w postaci jednej bądź kilku większych lamp ustawionych na przykład przy ścianie. Fani nowoczesności chwalić sobie będą oświetlenie ledowe, którym oświetlić można cały pokój lub zdecydować się na instalację LED – kolorową świecącą płaskorzeźbę.

Rewelacyjnie sprawdza się zatem w roli dekoracji. Funkcjonalność idzie w tym wypadku w parze z modą.
Sama barwa światła potrafi diametralnie zmienić charakter wnętrza, natomiast odpowiednie jego skupienie – fantastycznie podkreślić fakturę ściany, na przykład cegłę, albo to, co na ścianie się znajduje – obraz bądź inną dowolną dekorację.

Naturalne oświetlenie wnętrz


W szale zakupów i urządzania wnętrza nie można pominąć najważniejszego źródła światła – słońca. Potrafi ono rozjaśnić najbardziej przygnębiające wnętrze. Warto zatem optymalnie wykorzystać jego potencjał, za czym przemawiać może chęć oszczędności. Okna dachowe, tak zwane świetliki, to dobra inwestycja miedzy innymi z racji swego położenia. Wyżej zainstalowane okno ma więcej szans na wpuszczenie do wnętrza światła, więc dłużej można polegać na jego naturalnym źródle.
Funkcjonalne oświetlenie wnętrz to zatem sztuka, ale bynajmniej nie sztuka dla sztuki. Zbyt mocne lub zbyt słabe natężenie światła może męczyć oczy, a przez to skutecznie przyczyniać się do pogorszenia wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here