Tutaj jesteś

Techniki budowy domu

18 kwietnia 2020 Budownictwo

Wybranie odpowiedniej techniki budowy domu jest niezwykle istotne. Pod uwagę zazwyczaj bierzemy czas wykonania, koszta oraz jak będzie wyglądała późniejsza eksploatacja.


Jedną z najpopularniejszych metod jest metoda murowana. Dzięki niej konstrukcja będzie solidna i trwała, a także odporna na warunki atmosferyczne. Znalezienie projektu domu murowanego jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku chociażby domu drewnianego, projekty są łatwo dostępne, a koszty ich wykonania niskie. Głównym minusem budowli murowanej jest czas jej wykonania, który w dużym stopniu zależy od warunków pogodowych, na które nie mamy wpływu. Budowa takiego domu może trwać nawet 2 lata, dlatego nie sprawdzi się u osób, którym zależy na szybkim efekcie pracy. Kolejną wadą jest wybór odpowiednich materiałów, które muszą pochodzić z właściwych źródeł i nie będą szkodliwe Jeżeli zależy nam na szybkiej budowie domu warto wybrać dom szkieletowy, jednak wiąże się to z krótkim czasem użytkowania budowli, która wynosi ok. 50 lat.

W jakich systemach buduje się dom szkieletowy?

Dom szkieletowy możemy wybudować w różnych systemach: kanadyjskim, skandynawskim i ciężkim niemieckim. Konstrukcje tego typu są lekkie i tanie, w budowie nie przeszkadzają warunki pogodowe. Niestety taka konstrukcja ma też swoje wady. Budynek tego typu bardzo łatwo się ochładza i nagrzewa, pojawiają się także kłopoty z aranżacją wnętrza. Inną wadą są szkodniki, które mogą powodować hałasy, roznosić nieprzyjemne zapachy w przypadku zagnieżdżenia kuny czy też po prostu zjadać nam ściany, jak mają w zwyczaju robić to korniki. Dom szkieletowy ma również wady akustyczne, wszelkie dźwięki roznoszą się po całym budynku. Trzecią propozycją jaką możemy znaleźć jest dom modułowy. Jest to konstrukcja powstała z gotowych elementów, wyprodukowanych w fabryce i składanych na miejscu, w którym ma być budowa.

Jakie są domy modułowe?

Domy modułowe są szybkie w wykonaniu, czas budowy takiego domu może wynosić nawet dwa lub trzy miesiące, ponieważ tak jak w przypadku domu drewnianego pogoda nie ma wpływu na jego powstawanie. Jeżeli chodzi o koszty tego typu budowli są one różne. Wszystko zależy od wyboru materiałów i funkcji jakie ma spełniać dom. Jeżeli zdecydujemy się na dom energooszczędny i pasywny koszty jego wykonania będą droższe. Podczas budowy domu modułowego nie trzeba zatrudniać inspektora, który będzie nadzorował pracę. Kolejną zaletą domu modułowego jest to, że po zakończeniu budowy nie ma konieczności sprzątania, ponieważ żadne elementy nie są docinane. Wadą wyboru takiej techniki jest m.in. to, że muszą być z góry opłacone, a elementy domu nie mogą zostać zastąpione tańszymi odpowiednikami.


Jeżeli planujemy wybudować dom powinniśmy dobrze zastanowić się, którą metodę najlepiej wybrać. Powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie wady i zalety technik budowy domu oraz określić jakie są nasze potrzeby co do użytkowania budynku. Jeśli zależy nam na szybkiej budowie powinniśmy wybrać dom szkieletowy lub modułowy, a jeśli chcemy postawić na trwałą, solidną budowlę warto wybrać tradycyjny dom murowany.

Redakcja martino-meble.pl

Zespół Martino-meble.pl to eksperci, którzy z pasją tworzą treści o meblach, aranżacji wnętrz, ogrodach i budownictwie. Łączymy praktyczne porady z inspiracjami, pomagając czytelnikom w tworzeniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni. Naszym celem jest dostarczanie wiedzy i pomysłów, które ułatwiają podejmowanie decyzji i realizację wymarzonych projektów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?