Jak wybrać meble do swojej kuchni?

Kuchnia jest często miejscem, gdzie w ciągu dnia skupia się życie rodzinne. Szczególnie gdy jest połączona z jadalnią. I choć częściej przebywają w niej domownicy, niż goście, chcemy zadbać, by prezentowała się jak najlepiej. Obecnie trendy pozwalają na tak ogromną swobodę, że czasami sami nie wiemy, na jakie rozwiązania najlepiej się zdecydować.

Złota zasada aranżacji

Każdy projektant wnętrz powie nam o złotych zasadach, których warto się trzymać, gdy chcemy stworzyć piękną, spójną całość. Zatem podczas aranżacji kuchni liczą się nie tylko meble kuchenne, ale także wygląd ścian czy podłogi.Jednak dziś skupimy się na tych pierwszych. Jest parę kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru mebli:

● Kolor
● Mat czy wysoki połysk

Te dwa dylematy najczęściej zajmują nasze myśli.

Jaki wybrać kolor mebli?

Choć do kuchni można zdecydować się najróżniejszy kolor mebli, to przeważnie dominują
białe, szare i drewniane. Oczywiście, jeśli pasuje to do naszej aranżacji, możemy zdecydować
się na mniej klasyczne barwy.

Białe kuchnie od lat są popularne. Świetnie nadają się do nowoczesnego i skandynawskiego stylu, ale równie dobrze wpasują się w inny klimat. Idealnie komponują się w połączeniu z białym drewnem, kamieniem i marmurem. Biel pasuje dobrze do małej kuchni. Jednak można ją zastąpić beżem, gdy obawiamy się problemów z utrzymaniem czystości. Szare kuchnie także nie tracą na popularności. Najlepiej pasują do stylu loft, modern, glamour oraz industrialnego. Wprowadzą klimat elegancji i nonszalancji. Szarość lepiej poradzi sobie podczas częstego gotowania, gdyż plamy nie będą na niej tak widoczne jak na bieli.

Zostało jeszcze nieśmiertelne drewno. Takie rozwiązanie pasuje do mieszkania tradycyjnego, w którym chcemy bardziej podkreślić rodzinność. Nie zawsze trzeba pozostawać przy naturalnym kolorze, choć ten prezentuje się rewelacyjnie.

Lepszy mat czy wysoki połysk?

Zanim podejmiemy decyzję, powinniśmy zwrócić uwagę na samą kuchnię i odpowiedzieć
sobie na kilka pytań:

● Jaka jest jej wielkość?
● Jakie jest nasłonecznienie?
● Jak często będziemy gotować?
● Jakie będzie oświetlenie?

Chodzi bowiem o to, że matowe meble o wiele lepiej prasują do dużych kuchni, które będą dobrze oświetlone i posiadają spore okna, co pozwoli na lepsze nasłonecznienie. Takie meble bowiem pochłaniają o wiele więcej światła. Mat pozwoli na stworzenie bardziej przytulnej atmosfery.

Za to na połysk warto decydować się w przypadku małych kuchni, ze słabszym nasłonecznieniem. Dzięki temu nadamy im głębi i sprawi, że optycznie będą wydawały się nieco większe.

Redakcja martino-meble.pl