Projektant wnętrz – zakres obowiązków, zarobki i perspektywy rozwoju w zawodzie

Wyzwania zawodowe, które współcześnie stawiane są przed architektem wnętrz, nie należą do najłatwiejszych. Aby im sprostać, trzeba cechować się wysokim poczuciem estetyki, ale również i umiejętnością praktycznego spojrzenia na projektowaną przestrzeń. Zawód architekta wnętrz wymaga także nieustannego kształcenia się, by nadążać za aktualnymi trendami w świecie aranżacji. Pomimo takich trudności, stanowisko to cieszy się wciąż rosnącym zainteresowaniem. Sprawdzamy więc, kim jest projektant wnętrz, jakie obowiązki zawodowe wypełnia na co dzień i ile można zarobić, pracując na takim stanowisku.

Kim jest projektant wnętrz?

Architekt wnętrz to osoba, posiadająca odpowiednie przygotowanie merytoryczne oraz umiejętności, pozwalające estetycznie, a zarazem funkcjonalnie zaprojektować konkretny fragment przestrzeni. Aby jednak praca ta przyniosła oczekiwane efekty, konieczne jest również posiadanie odpowiednich cech osobowościowych. To przede wszystkim rozwinięty zmysł estetyczny i umiejętność łączenia w harmonijną całość wielu elementów.

Jednak, jak przeczytać można na stronie All-Design – projektowanie wnętrz w Krakowie, to właśnie klienci mają czuć się dobrze w zaaranżowanym wnętrzu. Dlatego też w pracy architekta wnętrz niezwykle istotna będzie łatwość nawiązywania kontaktów z inwestorami, a w konsekwencji również zrozumienie ich potrzeb i oczekiwań. Takie cechy charakteru to solidna podstawa, umożliwiająca efektywną pracę na stanowisku projektanta wnętrz.

Co należy do obowiązków zawodowych architekta wnętrz?

Do obowiązków zawodowych architekta wnętrz będzie należeć przygotowywanie rysunków, ale również i tworzenie wizualizacji, umożliwiających wirtualne spacery po projektowanych pomieszczeniach. Często do zadań architekta wnętrz należy również organizacja prac remontowych i kontrola nad kolejnymi etapami wdrażania projektu. Taki nadzór autorski to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu ani doświadczenia w nadzorowaniu postępów i efektów pracy ekipy remontowej.

Wiedza i umiejętności projektanta, przekładają się na spójny styl aranżacji, wysoki poziom jej estetyki, ale również i funkcjonalność zastosowanych rozwiązań, gwarantującą komfort funkcjonowania w zaprojektowanym wnętrzu.

architekt wnętrz zarobki

Jak zostać architektem wnętrz?

Ukończenie szkoły policealnej czy studiów na stosownym kierunku nie jest obligatoryjne, by rozpocząć pracę na stanowisku architekta wnętrz. Niemniej jednak zdobycie odpowiedniego zaplecza, w postaci wiedzy, związanej z aranżacją przestrzeni, historią architektury, grafiką i techniką rysunku to dobra podstawa do osiągnięcia sukcesu w zawodzie.

Dużą popularnością cieszą się współcześnie stacjonarne i internetowe kursy. To doskonałe rozwiązanie dla osób pracujących już na stanowisku projektanta, zainteresowanych ściśle określonymi kierunkami rozwoju. Jednak to dopiero realizacja kolejnych zleceń, pozwala ugruntować wiedzę i zdobyć niezbędne doświadczenie, które – wykorzystywane w kolejnych projektach – przełoży się na ostateczny sukces w zawodzie.

Jakie perspektywy otwiera praca na stanowisku architekta wnętrz?

Architekt wnętrz to zawód coraz bardziej doceniany i poważany przez społeczeństwo. Jeszcze całkiem niedawno z jego usług korzystały wyłącznie tzw. wyższe sfery, ze sporą zasobnością portfela. Dziś sytuacja diametralnie się zmieniła, a na współpracę z projektantem wnętrz decyduje się coraz więcej klientów, zainteresowanych połączeniem estetycznych i funkcjonalnych rozwiązań aranżacyjnych w swoich domach i mieszkaniach.

Tym samym zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie sukcesywnie wzrasta, a przed projektantami wnętrz otwiera się ścieżka kariery w biurach projektowych, firmach budowlanych czy pracowniach designerskich. Wiele osób decyduje się również na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jednocześnie to praca, która wymaga nieustannego rozwoju i aktualizowania wiedzy, co z pewnością nie sprzyja nudzie i stagnacji w życiu zawodowym.

Ile zarabia projektant wnętrz?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zarobki na tym stanowisku będą kształtowały się bowiem w oparciu o kilka niezwykle istotnych czynników. Do tej kategorii należeć będzie przede wszystkim doświadczenie w zawodzie, zakres obowiązków i forma zatrudnienia.

Wyższymi zarobkami mogą z pewnością cieszyć się osoby pracujące w systemie B2B lub też prowadzące własną działalność. To z kolei wiąże się jednak z koniecznością pozyskiwania klientów, co zdecydowanie łatwiej przychodzi osobom z bogatym portfolio i doświadczeniem w zawodzie. Ogólnie można przyjąć, że zarobki projektanta wnętrz oscylują wokół kwoty 5000 zł brutto, choć oczywiście będą one rosnąć wraz z poszerzeniem kompetencji, wiedzy i umiejętności.

Redakcja martino-meble.pl