Pościel bawełniana dobrej jakości – po czym ją rozpoznać?

Pościel bawełniana doskonale wpasowała się w nurt wszystkiego, co naturalne. Obecnie wybieramy jak najmniej przetworzone jedzenie, materiały pochodzące z recyklingu, wszystko co oddychające, przewiewne i delikatne. Z tego właśnie względu, wielu z nas porzuciło komplety poliestrowych pościeli na rzecz tych wykonanych z bawełny. Jak powszechnie wiadomo, bawełna bawełnie nierówna – nawet ta, z której jest wykonana najlepsza pościel z bawełny. Jak zagwarantować sobie doskonałą jakość snu, wybierając jej odpowiedni model? Po czym rozpoznać, że przed nami leży pościel bawełniana dobrej jakości? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Błędy, które popełniamy przy zakupie pościeli

Wielu z nas kupuje pościel wręcz bezwiednie. Nie zastanawiamy się, czy konkretny komplet wykonany jest w wysokiej jakości bawełny. Widząc napis “bawełna 100%”, kupujemy w ciemno – nieważne, czy jest to pościel bawełniana 140×200 do łóżka dziecięcego, czy może pościele satynowe bawełniane 220×200 do ogromnego łoża małżeńskiego. Warto zmienić swoje przyzwyczajenia, by móc jak najlepiej zadbać o higienę swojego snu. Na jakie czynniki należy zwrócić największą uwagę podczas zakupu pościeli bawełnianej?

Cena

Choć zakup najtańszej pościeli bawełnianej z pewnością może być kuszący, warto się nad nim dogłębnie zastanowić. Być może na różnych stronach internetowych i w supermarketach natkniesz się na pościel bawełnianą za niecałe 20 złotych – najprawdopodobniej będzie to pościel bawełniana uszyta z włókien bardzo słabej jakości. Taka pościel przetrwa najwyżej kilka prań, zacznie się bardzo szybko przecierać, mechacić i niszczyć. W dodatku, nie możesz mieć pewności, czy bawełniane włókna tak słabej jakości nie podrażnią Twojej skóry. Zwróć na to uwagę zwłaszcza, jeśli jesteś alergikiem! 

Certyfikaty jakości

Całe szczęście, pościele posiadają certyfikaty jakości, na które możemy zwracać uwagę. Najpopularniejszym certyfikatem jest Oeko-Tex Standard 100 – oznaczane są nim włókna i tekstylia wysokiej jakości, bezpieczne dla skóry. Wybierając produkt z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100 możemy mieć pewność, że do jego powstania nie zostały użyte żadne szkodliwe substancje, a jakość samego dobra jest możliwie jak najwyższa. Ten znak bezpieczeństwa figuruje na całym świecie – możemy więc szukać go niezależnie od pochodzenia firmy, która produkuje naszą wymarzoną pościel. 

Niepewne źródło

Często znajdujemy w Internecie hurtownie, sklepy czy aukcje na Allegro, które sprzedają pościel bawełnianą. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług takiego sklepu, warto wcześniej zorientować się, czy dokonujemy dobrego wyboru. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę danego sklepu czy aukcji, by przekonać się, czy posiada już jakieś opinie na swój temat i czy są to opinie pozytywne. Jeśli jest ich wystarczająco dużo, możemy bez obaw zdecydować się na zakup bawełnianej pościeli z takiego sklepu. Jeśli nie – warto poszukać innego.

Gramatura

Gramatura to kolejny czynnik, na który powinniśmy zwrócić uwagę, kupując pościel bawełnianą. Im wyższa gramatura pościeli, tym będzie ona trwalsza. Gramatura informuje nas także o grubości nici i gęstości splotu. Wybierając pościel bawełnianą, koniecznie sprawdźmy, jaką ma gramaturę. Gramatura naturalnych materiałów, a więc także bawełny, powinna wahać się między 150 a 180 gramami na metr kwadratowy. Oczywiście, istnieją pościele o wyższej gramaturze i na pewno będą one najtrwalsze, ale także bardzo sztywne. Może to wpłynąć na przyjemność użytkowania. 

Redakcja martino-meble.pl