Meble na wymiar – ile trwa realizacja?

Każdy, kto urządza swoją własną przestrzeń na lata, stawia na meble na wymiar. Kraków i inne duże miasta oferują wiele możliwości wyboru swoich wymarzonych frontów i powierzchni. Panuje przekonanie, że meble na wymiar należy zamawiać dużo wcześniej, by zostały zamontowane jeszcze przed przeprowadzką. Jak jest naprawdę? Dużo zależy od rodzaju mebli – czy są to meble do salonu, czy może meble kuchenne na wymiar. Kraków, Warszawa, czy Łódź to miasta, w których nie brakuje fachowców, ale nie brakuje również chętnych na ręcznie robione meble. Jak realizacja wygląda w praktyce? Ile trzeba czekać na poszczególne rodzaje mebli? Sprawdź! 

Najważniejszy jest projekt 

Projekt mógłby się wydawać najmniej istotnym elementem wykonywania mebli – nic bardziej mylnego! Dobry projekt jest podstawą dobrze wykonanych mebli – nieważne, czy chodzi o meble kuchenne, czy szafy do zabudowy. Kraków, Poznań czy Warszawa – miasto nie ma znaczenia w kontekście czasu, który należy przeznaczyć na stworzenie projektu od podstaw. Wszystkie ściany, każdy najmniejszy kąt, musi zostać dokładnie zmierzony i zaplanowany. Już na wstępie należy określić, w którym miejscu będzie stał dany sprzęt. Może być to kwestia problematyczna, zwłaszcza jeśli chodzi o aranżacje kuchni. Kuchnia, bardziej niż każde inne pomieszczenie, wymaga zaplanowania krok po kroku wszystkich szuflad, półek, szafek otwartych, zamkniętych i tych oszklonych. Nie zawsze pomysł, który mamy na naszą wymarzoną kuchnię znajdzie odzwierciedlenie w jej ostatecznym wyglądzie. Do tego potrzebni są fachowcy. To oni są w stanie z całą pewnością stwierdzić, czy jakieś rozwiązanie jest możliwe do wykonania, czy lepiej zastąpić je jakimś innym. To oni powinni także doradzić w takich kwestiach jak wybór materiału na blat czy fronty mebli. Nie mamy obowiązku znać się na wszystkim, dlatego większość z nas nie wie, który blat będzie najbardziej odporny na brud i które fronty będzie się najłatwiej czyścić. Warto zaufać profesjonalistom. Jeśli chodzi o czas, w jakim powstaje projekt, jest to średnio od 1 tygodnia, do 3 tygodni. Wszystko zależy od tego, ilu klientów aktualnie obsługuje dana firma oraz od ilości ewentualnych poprawek, które mogą być konieczne do wprowadzenia.

Proces produkcji

Kiedy projekt jest już gotowy i w każdym calu dopracowany, należy teraz uzbroić się w cierpliwość. Produkcja mebli to etap, który trwa przynajmniej miesiąc. Oczywiście, czas ten może ulec wydłużeniu, zwłaszcza, gdy firma musi poradzić sobie z nietypowym projektem. Fachowcy zazwyczaj nie mają większego wpływu na ten etap tworzenia mebli, ponieważ wszystko odbywa się w zewnętrznym zakładzie produkcyjnym, gdzie trwa produkcja płyt meblowych. Zdarza się, by projektant i producent był tą samą osobą, ale jest to niezwykle rzadka praktyka. Gdy materiały będą gotowe, pozostaje tylko dostarczenie ich do miejsca docelowego, aby je zamontować.

Montowanie 

Montowanie to ostatni, najkrótszy i na pewno najprzyjemniejszy dla klienta etap! Czas montowania zależy od wielu czynników – m.in. od wielkości danego pomieszczenia i od stopnia skomplikowania montowanych mebli. Proste w wykonaniu meble, które mają znaleźć się w małej kuchni, mogą zostać zamontowane nawet w ciągu jednego dnia. Montowanie bardziej złożonych projektów, które wymagają docięcia płyt i skorygowania błędów, może potrwać od 2 do 4 dni. Pamiętajmy, że w przypadku kuchni, wraz z meblami muszą zostać zainstalowane wszystkie sprzęty, takie jak lodówka, piekarnik, okap i inne.

Jeśli chodzi o montowanie innych pomieszczeń niż kuchnia, zazwyczaj nie trwa ono dłużej niż jeden dzień. Producenci mebli często już w warsztatach przycinają meble, by były odpowiednio dopasowane pod listwy. Mebli w salonie często się nie przykręca, a jeśli nawet, to tylko kilkoma śrubkami, by móc w każdej chwili z łatwością je przesunąć. 

Ile trwa cały proces?

Na cały proces wykonania mebli na wymiar, od stworzenia projektu, po ich zamontowanie, należy przeznaczyć od 1 do 3 miesięcy. Najlepiej jest więc zdecydować się na nie odpowiednio wcześniej, by już czekały na nas, gdy będziemy przeprowadzać się do nowego mieszkania czy domu. Należy mieć na uwadze fakt, że cały proces może się opóźnić w zależności od rodzaju materiałów, na jakie się zdecydujemy i ilości klientów, jaką będzie obsługiwać dana firma. Uzbrój się w cierpliwość – efekt końcowy będzie tego wart!

Redakcja martino-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *