Okna aluminiowe vs okna plastikowe

Które okna są lepsze, plastikowe czy aluminiowe? Oba okna różnią się od siebie kolosalnie, mają różne właściwości i nadają się do innych zastosowań. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Najważniejszą kwestią jest to jaki materiał nas interesuje i który sprosta naszym oczekiwaniom. Okna aluminiowe vs okna plastikowe, które wybrać?

Aluminium – odporne, sztywne i lekkie

Okna aluminiowe są bardzo popularne, jeżeli chodzi o zdobienie nowoczesnych budowli. Okna wykorzystuje się w budynkach, które wymagają dużych przeszkleń. Aluminium bowiem sprawdza się wówczas najlepiej, ze względu na swoją sztywność, lekkość i odporność na rdze. Coraz częściej na ten typ okna decydują się osoby prywatne, których przekonuje surowy i nowoczesny wygląd pasujący do współczesnych domów.

Plastyczność okien aluminiowych pozwala tworzyć dowolne kształty oraz wąskie profile. Dzięki temu możemy zwiększyć powierzchnie szyby i dostarczyć do wnętrza o wiele więcej światła. Jest możliwe lakierowanie ram okien na dowolny kolor. Aluminium sprawdzi się idealnie przy betonowym wykończeniu.

Przez swoją trwałość podobnie jak okna plastikowe nie wymagają konserwacji. Główną wadą okien aluminiowych jest ich mała izolacyjność ciepła, która może stanowić problem. Nie ma ciepłych i energooszczędnych okien aluminiowych. Okna aluminiowe są droższe niż okna PVC.

PVC- idealne do domu

Okna plastikowe idealnie sprawdzą się przy zastosowaniu domowym przede wszystkim przez izolacyjność ciepła. Dodatkową zaletą jest również dobra izolacja akustyczna, idealna w budynkach wielorodzinnych. Okna plastikowe nie wymagają szczególnej pielęgnacji, są odporne na wilgoć.
Do wad zalicza się ich wrażliwość na zmiany temperatury, może to doprowadzić do zniekształcenia. Zdarza się, że okna zżółkną pod wpływem promieni słonecznych i są chłodne w dotyku. Pomimo kilku cech, które mogą negatywnie wpływać na odbiór okien plastikowych, ten rodzaj spotykany jest na każdym kroku. Wpływa na to szeroka dostępność okien PVC. Cena, również jest bardzo atrakcyjna.

Nakładki aluminiowe- rozwiązanie idealne?

Istnieje sposób na kompromis w wyborze, które okna są lepsze. Jeżeli zależy nam na nowoczesnym wyglądzie, ale też bardzo istotną kwestią jest trzymanie ciepła, najlepszym rozwiązaniem wówczas będą okna PVC z nakładkami aluminiowymi. Takie okno nie różni się niczym od aluminiowego. Nakładka dodatkowo chroni przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych, dzięki czemu wpływa na żywotność okna. Takie rozwiązanie jest najlepsze w momencie, kiedy nie potrafimy zdecydować czy wybrać okna plastikowe, czy aluminiowe.

Wybór okien nie należy do najprostszych zadań. Podejmując decyzję, musimy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii. Ważny jest rodzaj budynku, powierzchnia przeszkleń oraz parametry. Należy również zwrócić uwagę na możliwości finansowe i zdecydować czy możemy pozwolić sobie na okna z wyższej półki. Zakup okien to inwestycja na długie lata, dlatego powinna być przemyślana.

Redakcja martino-meble.pl