Jak zbudować altanę ogrodową?

Wiosenny czas skłania nas do eksperymentów związanych z remontami, odnawianiem czy budowaniem. Jest to okres, kiedy chętnie bierzemy się za prace ogrodowe. Projektujemy nowy ogród, tworzymy piękne rabaty czy też sadzimy nowe drzewa i krzewy. Często wśród nowych decyzji, jakie podejmujemy tworząc ogród, jest budowa altany ogrodowej. Bardzo często jest to nieodzowny element ogrodu. Altana stanowi idealne miejsce do wypoczynku, relaksu i posłużyć nam może jako dodatkowe miejsce do przechowywania, na przykład mebli ogrodowych. A ponadto ochroni nas przed deszczem, kiedy będziemy chcieli spędzić czas w ogrodzie.


Jakie altany ogrodowe wybierać?


Wszystko zależy od kliku czynników.
Po pierwsze, musimy pamiętać o wielkości naszego ogrodu. Nie możemy postawić dużej budowli, kiedy nasz ogródek ma zaledwie kilka metrów kwadratowych. Nie będzie to wyglądało atrakcyjnie. Dobierzmy odpowiednią wielkość altany do rozmiarów ogrodu. Wybierzmy niewielkie wiaty, niezajmujące zbyt dużo miejsca, jeśli nie dysponujemy dużym obszarem pod zabudowę. Wszystko zależy od naszego gustu i upodobań.
Kolejnym elementem jest materiał z jakiego chcemy zbudować naszą altanę. Najtańszym rozwiązaniem jest gotowy pawilon z plastiku lub aluminium. Natomiast takowa konstrukcja nie jest trwała. Przede wszystkim, warto zastanowić się nad postawieniem altany drewnianej. Trzeba również wybrać odpowiedni rodzaj drewna, który jest wytrzymały na wpływ czynników zewnętrznych takich jak wiatr, deszcz, czy zimą- mróz i śnieg. Nie zapominajmy o tym, że altana może być także murowana. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Dodatkowo są także dostępne altany, które budowane są z bali. Jest to także ciekawe rozwiązanie.
Konstruując altanę, ważne jest czy chcemy prostą w formie budowlę czy może konstrukcję, która będzie ozdobą ogrodu. Możemy zastosować ażurowe ścianki, czy ruchome zadaszenie. Ważne jest, aby nie zapomnieć o spadzistym dachu, który spowoduje, że opady deszczu będą dobrze spływać.


Dodatkowym elementem, jaki uatrakcyjni naszą altanę jest grill, który możemy odpowiednio umieścić w altanie. Ważne, by zachować bezpieczeństwo przy takiej budowie. Możemy także wydzielić miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych oraz mebli, aby nie narażać ich na deszcz, a co za tym idzie zniszczenie.

Co jest ważne przy projektowaniu altany?


Jednym z elementów, o których myślimy najmniej podczas konstruowania altany, są rolety. Warto pomyśleć, gdyż mogą się one nam bardzo przydać. Na przykład osłaniając nas w słoneczny i gorący dzień przed promieniami słonecznymi, a w chłodniejszy przed wiatrem i opadami.
Miło nam również będzie, kiedy zasadzimy rośliny wokół czy też wewnątrz altanki. Zastanówmy się nam bluszczem, czy winoroślą, które będą mogły się piąć po ścianach altanki. Wewnątrz możemy umieścić kwiaty lub zioła w donicach.
Nowoczesna altana ogrodowa na pewno jest dekoracją naszego ogrodu. Czy będziemy korzystać z profesjonalnej firmy budującej altany czy gotowej konstrukcji, pamiętajmy o podstawowych elementach, jakie warto wziąć pod uwagę przy jej budowie.

Redakcja martino-meble.pl