Projektowanie ogrodów

Ogrody stały się pasją wielu ludzi. Praca nad uzyskaniem perfekcyjnego wyglądu trawnika oraz innych roślin sadzonych wokół domów zajmuje bardzo dużo czasu. Czy można uzyskać dobry efekt, nie angażując się tak bardzo?

Jak zaprojektować ogród?

Projektowanie ogrodów wymaga wiedzy z zakresu różnych dziedzin takich jak sadzenie roślin, wykonywanie prac ziemnych i innych. Jeżeli chodzi o wykonywanie nasadzeń, to różne rośliny wymagają odmiennych rodzajów gleby oraz miejsc, gdzie będą rosnąć. Do tego trzeba umieć położyć chodnik lub zabudować taras. Prace ziemne wymagają odpowiednich maszyn oraz umiejętności. Osoba bez doświadczenia skazana jest na samodzielne zgłębianie tej wiedzy. Dodatkowo w przypadku zbyt dużej wilgotności potrzebny będzie drenaż powierzchniowy. Nie trzeba wspominać co dzieje się z roślinami przy zbyt dużej podaży wody. Gdy już określimy zakres prac, można przejść do planowania zieleni oraz elementów małej architektury. Wszystko to spinamy w jeden projekt i zaczynamy realizację od prac ziemnych następnie chodnik, taras, altanę, a na koniec trawa i nasadzenia. Brzmi całkiem prosto?

Jakich błędów unikać przy projektowaniu ogrodu?

Jak już chyba każdy się domyśla, zagadnienie to nie jest takie łatwe do zrealizowania. Podstawowym problemem jest brak doświadczenia. Można wszystko zaplanować, ale jak to będzie się sprawdzać to inna kwestia. W projekcie mogą istnieć nasadzenia, które bardzo ładnie będą się komponować, tylko że nie zawsze będzie to możliwe. Niektóre rośliny wymagają bardzo konkretnych warunków, a inne nie mogą rosnąć w zacienieniu lub pełnym słońcu. Tak z naszego projektu może wyjść kompletna klapa. Można w ten sposób narazić się na niepotrzebne koszty.

Co zrobić, by mieć piękny ogród?

Jak już wiadomo, zakładanie ogrodów wymaga rozległej wiedzy. Oczywiście można czerpać inspiracje od innych, ale czy przy tworzeniu ogrodu zadowolimy się kopią innego. Najlepsze w tym wypadku będzie skorzystanie z fachowej pomocy. Firma RTB serwis zajmuje się tym zagadnieniem od wielu lat. Rzetelność i skuteczność gwarantują tysiące zadowolonych klientów, aby się o tym przekonać, sprawdź na stronie rtbserwis.pl zrealizowane projekty. Można by wiele o tym mówić, ale wystarczy obejrzeć zdjęcia, by się przekonać.

Redakcja martino-meble.pl