Jak zadbać o meble drewniane?

Niestety nawet najładniejsze meble drewniane nie będą prezentować się zbyt okazale bez odpowiedniej pielęgnacji. Meble drewniane jak powszechnie wiadomo wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, dlatego też warto dowiedzieć się jak powinna wyglądać profesjonalna pielęgnacja mebli drewnianych.

O czym należy pamiętać?

Meble z drewna podatne są nie tylko na wodę i kurz, ale również na promieniowanie UV. Nie można zapominać także o uszkodzeniach mechanicznych, które mogą pojawić się przy codziennym użytkowaniu mebli.

Jak zabezpieczyć meble z drewna?

Aby zabezpieczyć meble drewniane w pierwszej kolejności warto postawić na olejowanie, woskowanie albo lakierowanie. Na rynku jest bardzo wiele sprawdzonych preparatów, dzięki którym można znacząco zwiększyć odporność drewna na powyżej wymienione zagrożenia. Bez odpowiedniej powłoki ochronnej nawet najlepsze gatunkowo drewno może ulec zniszczeniu. Warto postawić nie tylko na preparaty, które ochraniają drewno, ale również na te środki, dzięki którym będzie można wydobyć niesamowitą barwę i znacząco podkreślić fantazyjne usłojenie. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim to, aby pielęgnacja mebli drewnianych odbywała się systematycznie.

Jakie preparaty wybrać?

Najbezpieczniejszym wyborem jest zawsze konserwowanie mebli środkami, które poleca dany producent. Pamiętać należy o tym, że nieco inaczej wygląda pielęgnacja meli olejowanych, a zupełnie inaczej pielęgnuje się meble z drewna, które zabezpieczone są lakierem albo woskiem. Szczególną ostrożność powinny zachować przede wszystkim te osoby, które chcą zabezpieczyć meble drewniane malowane farbą. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że preparaty do pielęgnacji drewnianych mebli należy dobierać także do konkretnego gatunku drewna. Oryginalne meble z sosny mają zupełnie inną twardość niż na przykład meble z dębu, dlatego też warto postawić na odpowiednie preparaty.

Pomoc fachowców

Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zabezpieczyć swoje meble drewniane albo po prostu nie mają na to czasu, mogą oczywiście skorzystać z pomocy profesjonalnych firm. Na rynku jest wiele rzetelnych firm, które specjalizują się w pielęgnacji mebli drewnianych. Niektóre ekipy są w stanie przywrócić do życia nawet bardzo stare i zniszczone meble. W ostatnim czasie jest bardzo duża moda właśnie na meble wykonane z drewna, które poddane zostały profesjonalnej renowacji.

Dlaczego warto?

Pielęgnacja mebli drewnianych odgrywa bardzo ważną rolę, dlatego też nigdy nie można o niej zapominać. Największymi zaletami systematycznej pielęgnacji jest oczywiście to, że meble będą służyć latami. Do kluczowych zalet należy zaliczyć także niesamowite walory estetyczne, które dla wielu osób odgrywają ważną rolę. Zakup nowych mebli drewnianych bardzo często wiążę się z dość dużym wydatkiem, dlatego też aby zaoszczędzić nieco gotówki warto odpowiednio zabezpieczyć swoje meble. Pamiętać należy także i o tym, aby meble znajdowały się w pomieszczeniach o odpowiedniej wilgotności i z dala od źródeł ciepła.

Redakcja martino-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.