Oświetlenie ogrodu

Każdy z nas marzy o pięknym i zadbanym ogrodzie. We współczesnym świecie niestety nie mamy dość sporo czasu na jego zadbanie. Wychowujemy dzieci, dużo pracujemy i rozwijamy swoje pasje. Oczywiście większość ludzi kojarzy ogród z kwiatami, roślinnością i zielenią. Jednak klimat naszej działki tworzą również warunki atmosferyczne, które sprawiają, że wiosną/latem coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Organizując spotkanie czy przyjęcie w ogrodzie warto zadbać o jego oświetlenie.

Jakie rodzaje oświetlenia możemy wybrać?

Trzeba zaznaczyć, że wybór oświetlenia ogrodowego (zewnętrznego) powinien zależeć od źródła światła, gdyż determinuje czas pracy lampy, moc świecenia i zużycie energii. Ważne są oczywiście aspekty wizualne, czyli typy opraw zewnętrznych i materiały, z jakich zostały stworzone. Jeżeli weźmiemy pod uwagę rodzaj opraw to najczęściej umieszczamy w ogrodzie reflektory, słupki, latarnie, kinkiety, lampy nawierzchniowe. Reflektory oświetlają oczywiście mocno i punktowo. Może nam wydawać się, że wyglądają niezbyt estetycznie, ale za to dają duże możliwości aranżacyjne. Wykorzystuje się je do oświetlenia budynków, oczek wodnych, a także umieszcza się je w koronie drzew w celu uzyskania efektu świecącego księżyca. Zatem warto zastosować reflektory w naszym ogrodzie, aby tworzyć piękne aranżacje.

Latarnie stosuje się do oświetlenia dużych powierzchni takich jak domy jednorodzinne z alejką dojazdową. Nie nadają się do oświetlenia niewielkich ogródków. Kinkiet ogrodowy wykorzystywany jest często jako element zwisający, który poprawia bezpieczeństwo domu. Otóż montowany jest w nim czujnik na podczerwień lub czujnik zmierzchowy. Nie ulega wątpliwości, że kinkiet w naszej działce będzie najlepszą opcją – dzięki niemu możemy doświetlić ścieżkę prowadzącą do ogrodu lub altanki. Ponadto taki kinkiet idealnie pasuje w przypadku ogrodów klasycznych czy bardziej awangardowych. Natomiast lampy nawierzchniowe, jaka sama nazwa wskazuje, instaluje się je bezpośrednio w podłożu, w ścieżce, trawniku lub podjeździe. Wszystkie lampy ogrodowe możemy podzielić ze względu na rodzaj użytego materiału. Tak jak wcześniej wspomniałam, dopasowanie oświetlenia ogrodu powinnyśmy uzależniać od materiału z jakich te lampy został wykonane. Lampy te powinny być odporne na warunki atmosferyczne ( wilgoć, zróżnicowanie temperatur).

Materiały na oświetlenie ogrodowe

Możemy wybierać w oświetleniach aluminiowych, żeliwnych i ze tworzyw sztucznych. W zależności od sposobu urządzenia ogrodu korzystamy z oświetlenia o barwie barwie neutralnej, zimnej lub ciepłej. Idealnym rozwiązaniem będą halogeny, świetlówki kompaktowe i lampy sodowe, rtęciowe oraz metalohalogenkowe. Halogeny świecą około 400 godzin ( jest dość krótki czas, z tego względu nie poleca się je do oświetlenia długotrwałego). Nie są one zbyt intensywne i występują tylko w barwie ciepłej. Oświatówki kompaktowe dają światło dłużej niż halogeny – ich czas świecenia szacuje się około 8000 godzin. Z kolei czas pracy lamp sodowych, rtęciowych i metahalogenowych wynosi około 1200 godzin. Można wywnioskować, że oświetlenie ogrodu jest niezwykle ważne i ułatwia nam stworzenie niepowtarzalnego ogrodu.

Redakcja martino-meble.pl