Jakie regały do archiwum?

Budowa i wystrój archiwum powinien budować odpowiedni klimat, w którym czytelnik może skupić się nad tekstem, ale równocześnie być na tyle funkcjonalny, aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca pod obszerne zbiory. Regały archiwizacyjne nie są zatrzymane w czasie i na rynku występuje wiele nowoczesnych designów, które poprawiają komfort użycia. Które z nich należy więc wybrać, aby spełnić wszystkie zadania, które świadczyć ma nowoczesne archiwum?

Regały tradycyjne

Regał archiwizacyjne najczęściej kojarzą się nam z piętrzącymi się, wysokimi strukturami zdolnymi do pomieszczenia setek elementów. Obecnie, w środowiskach producentów, odchodzi się od szkodliwego i sztucznego piętrzenia regalików w zamian oferując bardziej subtelny wystrój, łatwość przeglądania katalogu, a także do użytku wprowadza się najefektywniejsze standardy bezpieczeństwa. Istotne jest również to, że na rynku równocześnie rozwija się szereg specjalizujących się w przetrzymywaniu różnych rodzajowo dokumentów regałów. Pozwala to lepiej dobierać produkt do naszych zindywidualizowanych potrzeb. Dlatego pierwszym krokiem w kierunku wybrania idealnego dla nas regalika powinno być ścisłe określenie jego przeznaczenia. Zupełnie inny model powinien zostać wybrany do przechowywania książek, zdjęć, grubych plików dokumentów czy zasobów historycznych, z którymi należy obchodzić się bardzo ostrożnie. W kalkulowaniu, który z regałów jest najbardziej odpowiedni, konieczne do uwzględnienia są wymiary pomieszczenia. Nie można pozwolić, aby kosztem zaprowadzenia porządku i zbudowania estetycznego wnętrza archiwum regularnie rysować i uszkadzać ściany. Wygląda to nie tylko nieprofesjonalnie, ale w długim terminie doprowadzi do znacznego wzrostu kosztów renowacji miejsca.

Regały przesuwne

Regały przesuwne to wygodne i mobilne rozwiązanie dla tych, którzy chcą maksymalnie zagęścić miejsca przechowywania zbiorów. Szybki wzrost popularności tego rozwiązania wynika z możliwości jego ekonomicznego wykorzystania. W sytuacji, w której mamy ograniczoną powierzchnię, a nie zależy nam przesadnie na wystroju czy estetyce pomieszczenia, wybór mobilnych regałów będzie właściwy. Ruchome regały archiwizacyjne jednak znacznie odstają w kwestii cen od innych zbyt duże ceny i wymagają częstych prac konserwacyjnych. Dodatkowo regały przesuwane sprawiają większe zagrożenie dla użytkujących archiwum niżeli te standardowe, twardo przytwierdzone do ziemi. Nie są więc one optymalne dla archiwów, w których często przebywają dzieci bądź osoby niepełnosprawne. Nierozsądne korzystanie z tego typu asortymentu może skończyć się tragicznie.

Redakcja martino-meble.pl