Balkon nie musi być nudny!

0
151

Zastanawiałeś się kiedyś, czy oprócz klasycznych czerwonych pelargonii za balustradą swojego balkonu możesz zrobić coś jeszcze, by to dodatkowe miejsce w naszym mieszkaniu upiększyć? Nadać mu nowe funkcje? Sprawić, by przebywanie na nim z książką czy kieliszkiem wina w ciepły czerwcowy wieczór stało się czystą przyjemnością? Jeśli na choćby jedno takie pytanie odpowiedź brzmi TAK to spieszymy z pomocą! Dzisiaj dostępnych jest bardzo wiele możliwości by nadać swojemu balkonowi całkiem nowego charakteru i przestać traktować go wyłącznie jako przechowalnie rowerów czy dziecięcego wózka…

Co umieścić na balkonie?


Zacznijmy od (a jakżeby inaczej!) kwiatów. Poza wspomnianą klasyką (czerwone pelargonie), mamy w sklepach ogrodniczych całe działy dedykowane wyłącznie roślinności balkonowej; uwzględniają one nasze warunki klimatyczne i oferują naprawdę bardzo wiele możliwości. Od roślin jednorocznych po wieloletnie. Znajdziemy wśród nich pnącza, rośliny ozdobne i wiele, wiele innych. Czasami wręcz trudno się zdecydować, dlatego warto pytać znajomych i specjalistów co się sprawdzi akurat u nas (uwzględniając choćby ekspozycję na światło słoneczne).
A jeśli kwiaty to również donice/pojemniki na nie! I tutaj również wybór jest bardzo szeroki; od ceramicznych, przez kamienne, po drewniane. Kolor? Jakikolwiek sobie zażyczymy!


Jeśli zdecydujemy się na rośliny pnące to nieodłącznym ich elementem są pergole/kratki, dzięki którym nasza roślina będzie się miała na czym wesprzeć. Zapewni nam to też (często bardzo pożądaną w domach wielorodzinnych) prywatność od wścibskich spojrzeń sąsiadów.
Jeśli dysponujemy odpowiednio dużą powierzchnią to warto rozważyć zakup mebli wypoczynkowych. I tutaj również wybór jest bardzo szeroki; w ofercie wielu sklepów znajdziemy zestawy składające się ze stolika i dwóch/trzech krzeseł, lub ławy i kanapy z poduszkami (to dla tych dysponujących większymi balkonami). Zakup ich wcale nie jest drogi a z pewnością docenimy taki zestaw w ciepłe letnie wieczory.
Warto również pomyśleć nad wyłożeniem podłogi naszego balkonu panelami lub sztuczną trawą. Deweloperzy często pomijają posadzkę balkonów w trakcie wykańczania naszego wymarzonego mieszkania lub też wykańczają ją materiałami bardzo kiepskiej jakości i o bardzo wątpliwych walorach estetycznych… Dlatego warto pomyśleć o tym już na samym początku; zanim wstawimy donice, posadzimy kwiaty czy rozgościmy się w wygodnym fotelu.

Jaka podłoga na balkon?

Taka posadzka, czy to z płytek czy paneli drewnianych lub pcv może całkowicie odmienić nasz balkon i sprawić, że późniejsza aranżacja balkonu stanie się dla nasz czystą przyjemnością. Jeśli zaś mamy małe dzieci i chcemy by balkon był dla nich w okresie wiosenno letnim wymarzonym miejscem do zabaw, warto zastanowić się nad wyłożeniem posadzki balkonowej sztuczną trawą. Dziś dostępnych jest bardzo wiele wariantów tego typu materiałów, a te dobrej jakości na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od prawdziwej trawy!
Jak widać, dziś aranżacja balkonu nie nastręcza większych trudności. Wystarczy trochę kreatywności, dobry pomysł i nasz balkon zmieni się nie do poznania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here