Częste błędy w projektowaniu salonu

Zastanawiając się nad wnętrzem salonu z pewnością kierujesz się własnym gustem i wyobrażeniem o pięknie. Ale warto jest skorzystać z doświadczenia innych. Poniżej przedstawiono listę błędów, które najczęściej popełniają początkujący projektanci. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, główne pomieszczenie Twojego domu będzie przytulne i przestronne.

Mały dywan

Salon jako przestrzeń do wspólnego spędzania wolnego czasu potrzebuje dużego dywanu. Jeśli wszystkie meble choćby częściowo się na nim mieszczą, nadaje to wnętrzu wykończony wygląd i tworzy poczucie harmonii. Dywan, który jest zbyt mały, wizualnie zmniejszy rozmiar pomieszczenia.

Pokrowce

Bardzo wygodna i praktyczna rzecz. Po pierwsze, pokrowce chronią tapicerkę drogich mebli tapicerowanych przed zanieczyszczeniem. Po drugie, pomagają w łatwej zmianie aranżacji wnętrza w ciągu zaledwie kilku minut. Wystarczy wymienić nieszablonowe etui na bardziej nowoczesne.

Meble wzdłuż ścian

Wielu wydaje się, że sofa będzie wyglądać harmonijnie, jeśli położysz ją pod ścianą. Oczywiście w małym pokoju czasami po prostu nie ma innego wyjścia. Ale w przestronnym pokoju lepiej tego unikać. Pokój przypominający parkiet taneczny nie wygląda atrakcyjnie.

Niewygodne meble

Często meble dobierane są zgodnie z zasadą jedności stylu lub atrakcyjności wzornictwa. Ale nie skupiaj się tylko na pięknie. Przede wszystkim meble muszą być wygodne. Kupując fotel lub sofę, spróbuj na nich usiąść. Jeśli czujesz się nieswojo, odmów zakupu. Meble nie powinny być denerwujące.

Kolor mebli

Ciemne meble wizualnie zawężają przestrzeń. Pokój z zestawem mebli w ciemnym kolorze wydaje się trochę ponury i ciasny. Jeśli nie dążysz do tego efektu, wybierz meble w neutralnych jasnych kolorach.

Wielkość mebli

Meble powinny wyglądać harmonijnie w pomieszczeniu. W małym pokoju nie należy próbować ustawiać dużej sofy, nawet bardzo pięknej. Wybierz mniejsze elementy, takie jak para foteli lub kilka puf.

Mnóstwo poduszek

Te urocze akcesoria zawsze tworzą przytulną i ciepłą atmosferę. Ale nie powinieneś z nimi przesadzać. Nie jest to komfortowe, ani dla Ciebie, ani dla gości, żeby było konieczne zgarnianie dziesiątek poduszek, by móc usiąść na kanapie. Ale ich całkowita nieobecność wygląda na nudną i zimną. Wszystko powinno być z umiarem.

Słabe światło

Światło to podstawa każdego wnętrza. Dlatego bez względu na to, jak dobrze przemyślisz projekt, zbyt słabe oświetlenie zniweczy wszystkie twoje wysiłki. Możesz zainstalować dodatkowe lampy podłogowe lub dodać lampy sufitowe. Pomieszczenie natychmiast stanie się przestronne i przyjemne.

Zasłony

Nie powinieneś całkowicie porzucać zasłon. Brak zasłon w oknach jest dopuszczalny tylko w loftach lub w skandynawskim stylu wnętrza. W większości przypadków okna należy starannie udekorować.

Za dużo zdjęć

Jeśli chcesz ozdobić swoje wnętrze zdjęciami, najlepiej je zebrać w małej galerii na jednej ze ścian. Umieść największe zdjęcie w środku kompozycji. Zdjęcia powinny być umieszczone około 150 cm od podłogi.

Rośliny doniczkowe

Salon jest zwykle największym pomieszczeniem w domu. Jedna duża roślina ogrodowa będzie tu wyglądać świetnie. Najlepiej umieścić ją obok okna. Ale jeśli roślina dobrze toleruje cień, nie jest to wcale konieczne. Nie zagracaj przestrzeni wieloma małymi doniczkami.

Aby uniknąć tych błędów, nie próbuj kategorycznie podążać za modą. Użyj umiaru i wyczucia stylu, a wtedy Twój salon będzie atrakcyjny i harmonijny.

Redakcja martino-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *