Praktyczne sposoby na czyszczenie mebli

0
202

Aktualna sytuacja pandemiczna sprawia, że wiele osób coraz chętniej decyduje się na generalne porządki w mieszkaniach i domach. Okoliczności nie sprzyjają wynajęciu specjalisty z zakresu czyszczenia mebli, w związku z czym liczne grono osób postanawia zająć się tym na własną rękę.

Jak wyczyścić meble domowym sposobem?

Meble z drewna

Drewno to delikatny materiał, przy którego czyszczeniu powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Bezpiecznie możemy zastosować esencję czarnej herbaty. Jednak, jeżeli chcemy bardziej wypielęgnować meble, warto przygotować specjalny płyn. Do jego wykonania potrzebne będą: 1 szklanka oliwy z oliwek, 1 szklanka octu (białego lub jabłkowego), 15 kropli wybranego olejku eterycznego oraz opcjonalnie 1 łyżeczka mydła kastylijskiego. Wszystkie składniki należy wymieszać (ale tak, żeby nie wytworzyć piany), wlać do butelki z atomizerem, spryskać meble i przetrzeć szmatką (najlepiej sprawdzi się taka wykonana z mikrofibry). Taka mieszkanka, poza tym, że będzie pielęgnować nasze meble, to zatuszuje wszelkie zarysowania widoczne na ich powierzchni.

Meble lakierowane warto przetrzeć materiałem zwilżonym w roztworze płatków mydlanych, może to być szare mydło starte na tarce (1 szklanka płatków na 1 litr wody) z dodatkiem amoniaku (1 łyżeczka na 1 litr wody) i wytrzeć meble do sucha.

Meble skórzane

Meble ze skórzanym obiciem powinniśmy czyścić i impregnować systematycznie. W pierwszej kolejności użyjemy odkurzacza z wąska końcówką, żeby usunąć okruchy z rowków oraz lekko zwilżonej szmatki do usunięcia kurzu. Jeżeli na powierzchni znajdują się większe zabrudzenia warto użyć specjalnego preparatu i wetrzeć go miękka szczoteczką do zębów. Do pielęgnacji tapicerki możemy zastosować środek wykonany samodzielnie. Składnikami takiego preparatu są mleko, terpentyna, olej lub oliwka (w równych proporcjach) oraz 10-procentowy roztwór octu. Ścierkę, najlepiej z mikrofibry, zwilżamy mieszanką i wcieramy kolistymi ruchami.
Do pielęgnowania skórzanych obić sprawdzają się również zwykłe kosmetyczne kremy nawilżające z możliwie najkrótszymi składami i bez zawartości alkoholu.

Meble z obiciami z mikrofibry

Tego rodzaju materiał możemy bez obaw czyścić alkoholem. Skutecznie usunie on wszelkie plamy i zabrudzenia. Wystarczy spryskać powierzchnię cienką warstwą alkoholu (uprzednio odkurzając mebel) i delikatnie zetrzeć go ściereczką, również wykonaną z mikrofibry (przy większych zabrudzeniach możemy użyć szorstkiej strony gąbki, jednak musimy zachować przy tym szczególną ostrożność). Chcąc zabezpieczyć nasze meble warto zastosować specjalne środki impregnujące, sprawdzają się również takie przeznaczone do butów.

Meble tapicerowane

Przy usuwaniu plam z tapicerki meblowej świetnie sprawdzą się soda oczyszczona, roztwór kwasku cytrynowego czy woda kolońska. Wystarczy wetrzeć wybrane przy pomocy miękkiej szczoteczki, a nadmiar usunąć zwilżoną szmatką.

Pamiętajmy, że niezależnie od rodzaju materiału z jakiego wykonane są nasze meble, należy pamiętać o systematycznym ich czyszczeniu i zabezpieczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here