Odpowiednio zagospodarowana przestrzeń jest bardzo ważna – szczególnie w pomieszczeniach o niedużej powierzchni lub niestandardowych wymiarach. Pomocne w ich urządzeniu mogą być regały przesuwne. Na jakich zasadach działają? Gdzie się sprawdzą?
Jak działają regały przesuwne?
Regały przesuwne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach lub w długich i wąskich magazynach. Generalnie – wszędzie tam, gdzie nie ma dużo miejsca, a zatem trzeba postawić na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Regały poruszają się po specjalnej szynie, na której umieszczona jest ruchoma podstawa. Podstawa może być sterowana ręcznie, zdalnie lub automatycznie. Można także zamontować dodatkowe systemy zabezpieczające. Działanie regałów przesuwnych może również być oparte o mechanizm korbowy. Regały przesuwne mogą mieć różne wymiary, co pozwoli odpowiednio zagospodarować przestrzeń.
Zalety regałów przesuwnych
Regały przesuwne mają sporo zalet. Oto niektóre z nich:
- oszczędność miejsca,
- ograniczenie kosztów eksploatacyjnych, które jest spowodowane mniejszym zużyciem energii elektrycznej i mniejszą powierzchnią do sprzątania (w przypadku małych pomieszczeń),
- elastyczność: w przypadku zastosowania ich w magazynie, regały przesuwne jezdne mogą być łatwo dostosowane do wielkości magazynu i rodzaju wykorzystywanych wózków widłowych,
- łatwy dostęp do towarów na regałach, niezależnie od tego, kiedy zostały umieszczone,
- możliwość umieszczenia na jednym regale różnego rodzaju towarów,
- bezpieczne przechowywanie produktów wymagających niskich i bardzo niskich temperatur: regały przesuwne mogą działać nawet w temperaturze -30°C.
Zastosowanie regałów przesuwnych
Regały przesuwne dzielimy na magazynowe i biblioteczne. Te pierwsze znajdują zastosowanie w :
- szpitalach,
- hurtowniach,
- miejscach użyteczności publicznej,
- magazynach,
- biurach,
- centrach logistycznych.
Natomiast biblioteczne świetnie sprawdzą się w:
- bibliotekach,
- muzeach,
- archiwach,
- sądach,
- laboratoriach,
- przy przechowywaniu dokumentów.
Co trzeba wiedzieć przed zakupem regałów przesuwnych?
Chociaż regały przesuwne doskonale sprawdzą się w przypadku małych powierzchni, nie oznacza to, że nie można ich zastosować w większych pomieszczeniach. Wręcz przeciwnie – przy dużej powierzchni również będą dobrym wyborem. Przed zainwestowaniem w regały jezdne należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich jest posadzka i jej nośność. Regały przesuwne stanowią duże obciążenia na posadzkę i trzeba o tym pomyśleć, wykonując projekt magazynu, w którym takie regały mają się znaleźć. Ewentualnie można wzmocnić obecną już posadzkę, jednak warto wziąć pod uwagę poniesione przy tym koszty.
Inny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, to – w przypadku regałów do magazynu – jest cena jednostkowa miejsca paletowego. Koszt takiego miejsca w regale przesuwnym zawsze będzie jednym z droższych rozwiązań, zwłaszcza w porównaniu do tradycyjnych regałów rzędowych. Jednak daje zdecydowanie lepszy efekt od nich i ułatwia organizację przestrzeni, co jest cenne szczególnie przy małych powierzchniach.