Kołdra dla alergika. Co wybrać, czego unikać?

Przy kompletowaniu wyposażenia mieszkania lub domu zwracamy uwagę na wiele czynników. Wszelkie meble oraz mniejsze dodatki muszą nam się podobać, mają także jak najlepiej spełniać swoją funkcję. Podobnie jest z kołdrą, którą codziennie wieczorem okrywamy się przed snem. Powinna być wykonana zgodnie z naszym poczuciem estetyki, z użyciem wytrzymałych materiałów, a do tego dobrze ogrzewała, zachowując walory wentylacyjne. Szczególne wymagania wobec kołdry mają jednak alergicy. Dla wielu z nich duży problem stanowi między innymi osiadający na niej kurz – to mikroskopijne odchody roztoczy, które są jednym z najsilniejszych alergenów. Sen w “zakurzonej” pościeli będzie dla alergików udręką. Jak więc wybrać dla nich odpowiednią kołdrę? Których rozwiązań należy unikać? Podpowiadamy!

Kołdra dla alergika – na co zwrócić uwagę?

Niestety, źle dobrana kołdra może stwarzać idealne warunki dla rozwoju roztoczy. Sprzyja jej pokojowa temperatura oraz złuszczający się w czasie snu naskórek – niewidoczny dla ludzkiego oka, ale dla roztoczy stanowiący znakomite źródło pokarmu. Efektem są podrażnienia skóry i problemy ze snem.

By zniwelować takie skutki, przy wybieraniu kołdry dla alergików trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Najprostszym sposobem na poradzenie sobie z roztoczami jest częste pranie w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Materiał, z którego jest wykonana kołdra, powinien więc to umożliwiać i nie degenerować się przez częste wizyty w pralce. W takiej temperaturze niszczy się bowiem większość alergenów – obok roztoczy również bakterii i grzybów.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest odpowiednia przepuszczalność kołdry. Mimo że ma ogrzewać nasze ciało, musi również pozwalać na wentylację skóry i zapobiegać przegrzaniu. W przeciwnym razie będziemy mieć do czynienia ze spoconą skórą, która również będzie problemem dla wielu alergików. Kołdry przeznaczone dla takich osób przeważnie są również nieco lżejsze od tradycyjnych modeli. Przy wyborze kołdry pomocny może być też certyfikat OKO TEX Standard 100, który poświadcza o wysokiej jakości produktu, a takie znajdziesz na https://www.karo.waw.pl/

Jakie kołdry będą najlepsze dla osób z alergią?

W sklepach znajdziemy obecnie wiele kołder określanych mianem antyalergicznych. Większość z nich łączy to, że są wykonane z włókien syntetycznych. To właśnie tego typu tkaniny, często wykonane na bazie poliestru, pozwalają bowiem na pranie w wysokich temperaturach – nawet w okolicach 90 stopni Celsjusza. Bardzo popularnym wypełnieniem kołder dla alergików są także te wykonane z silikonu. Wykonane w ten sposób produkty są wytrzymałe, a zarazem sprężyste. Takie włókna są również nieprzyjaznym środowiskiem dla rozwoju roztoczy.

Poza tym wśród kołder antyalergicznych pojawiają się także takie z wypełnieniem lateksowym. To kolejny sztuczny materiał, na którym nie będą się rozwijać roztocza. Niewątpliwym atutem takiej kołdry jest także to, że jest elastyczna i łatwo odpowiednio ją ułożyć. Są jednak dostępne także kołdry dla alergików z naturalnych materiałów. Szczególnie cenione są tutaj wypełnienia bambusowe, które mogą stanowić całość kołdry lub występować w połączeniu z poliestrem. Bambusowe tkaniny mają właściwości bakteriobójcze, do tego stanowią przewiewną powłokę. Rozwiązaniem przyjaznym alergikom są również kołdry z wypełnieniem jedwabnym, w którym roztocza nie będą się rozwijać, a sama kołdra będzie przyjemnie lekka. Jest to jednak najdroższe rozwiązanie.

Wybierając kołdrę dla alergika warto też pamiętać o odpowiednim poszyciu. Najlepiej sprawdzi się to wykonane z bawełny, które nie będzie się elektryzować. Z kolei obszycie kołdry powinno być gęste, by jej wypełnienie nie mogło się przemieszczać.

Które kołdry nie nadają się dla alergików?

Istnieje także katalog kołder, z których większość alergików nie powinna korzystać. Znajdują się w nim popularne, naturalne materiały wypełnieniowe. Najtrudniej będzie poradzić sobie z kołdrą puchową lub wykonaną z pierza. W takich modelach gromadzi się bowiem mnóstwo roztoczy i trudno je utrzymać w należytym porządku, a także często prać w wysokich temperaturach. Czasami problemy osobom z podrażnioną skórą może przysporzyć także kołdra wełniana.

Redakcja martino-meble.pl