Jakie donice wybrać na ogród?

W jaki sposób powinniśmy wybierać donice ogrodowe? Czy powinniśmy zwrócić uwagę na konkretne aspekty podczas zakupu, czy może każda donica sprawdzi się do uprawy roślin na zewnątrz? Przeczytaj poniższe wpis, aby dowiedzieć się jakich donic potrzebujesz do sadzenia roślin w ogródku.

Czy rozmiar donicy ma znaczenie?

Kiedy przeglądamy w sklepie donice ogrodowe, z całą pewnością na początku zwrócimy uwagę na ich rozmiar. Musimy mieć na uwadze to, że różne rośliny mogą osiągać różne rozmiary. Te największe będą wymagały doniczki o dużej średnicy. Jeżeli planujemy umieścić wewnątrz roślinę, która dopiero jest w fazie wzrostu, powinniśmy wybrać donicę, która jest co najmniej trzykrotnie szersza od postawy rośliny. W przeciwnym wypadku będziemy musieli kilkukrotnie przesadzić kwiat, gdy doniczka okaże się za mała do dalszego wzrostu.

Czy zawsze musimy przesadzać rośliny podczas wymiany doniczki?

Przesadzanie to zazwyczaj czynność, której chcielibyśmy uniknąć. Musimy się przy tym pobrudzić i nieco napracować. Mimo wszystko nie zapominajmy o tym, że jest to dobre dla naszej rośliny. Dlatego zawsze, gdy chcemy przenieść sadzonkę do nowej donicy, warto zadbać o świeżą mieszankę uprawową. Przesadzanie rośliny zwykle wiąże się z wymianą donicy, co prędzej czy później będzie koniecznie, ponieważ w miarę wzrostu rośliny doniczka może okazać się zbyt mała.

Czy donice ogrodowe powinny mieć drenaż?

Krótka odpowiedź brzmi tak. Wielu specjalistów zaleca, aby doniczki wybierane do ogrodu posiadały drenaż. Drenaż jest szczególnie przydatny, jeśli roślina nie stoi pod zadaszeniem, ponieważ pomoże w odprowadzaniu dodatkowej wody w trakcie opadów deszczu. Co więcej, może okazać się przydatny, gdy nalejemy za dużo wody do doniczki. Niektórym zdarza się to zbyt często. Dlatego zalecamy wszystkim donice z drenażem, ponieważ ten atut wnosi ze sobą jedynie korzyści.

Co, jednak jeśli nie znajdziemy drenażu w doniczkach? W takim przypadku możemy samodzielnie stworzyć szczeliny na dnie donicy za pośrednictwem ostrego narzędzia lub poradzić sobie w inny sposób. Przykładowo możemy umieścić na dnie donicy kamienie wulkaniczne, która wchłaniają wodę. W ten sposób zmniejszymy prawdopodobieństwo dotyczące tego, że korzenie naszej rośliny zgniją od nadmiaru wody.

Donice ogrodowe o porowatej powierzchni

Wiele sklepów ma w swoim asortymencie donice z terakoty lub plastiku. Do ogrodu polecamy wybierać porowate materiały, które sprawiają, że wnętrze schnie w równomiernym tempie. Jeżeli sadzimy rośliny na zewnątrz, w tym przypadku świetnym wyborem są donice wykonane z ceramiki.

Redakcja martino-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.