Jaką farbę do ścian wybrać?

0
52

Często, gdy chcemy odnowić wnętrze lub kiedy budujemy dom i zostało nam samo urządzanie stajemy przed pytaniem jaki kolor ścian wybrać. Czy pomalować pokój na ten sam kolor a może zaszaleć i wybrać dwa lub połączyć kolor z jakimś wzorem lub tapetą. Nie bez przyczyny stajemy wtedy przed takim trudnym wyborem. Tak naprawdę od tego wszystko zależy.

Z reguły konsumenci firm, które produkują farby najczęściej wybierają kolory jasne. Czy jest to dobry pomysł? Na pewno o wiele lepiej czujemy się w jasnym pomieszczeniu. Wszędzie tam, gdzie sufit jest dość nisko osadzony lub w pomieszczeniu z małymi oknami czy nawet z ich brakiem jasne kolory będą dobrym rozwiązaniem. Nie jesteśmy w stanie za pomocą koloru powiększyć metrażu, ale jesteśmy w stanie je optycznie powiększyć. Tutaj jasna gama kolorów jest przydatna. Dobrym pomysłem na „rozciągnięcie” pokoju będzie wybranie dwóch farb o innych kolorach. Najlepiej byłoby, gdyby kolory nie były skrajnie różne. Wtedy dwie ściany równoległe malujemy na jeden kolor, a do pozostałych używamy drugiej farby.

Dobór farby do stylu wnętrza

Wybranie koloru zależne jest także od stylu naszego oraz wnętrza. Jeżeli jesteśmy osobami porywczymi lub żywiołowymi na pewno w oko wpadną nam czerwienie, pomarańcze może jakieś odcienie zieleni. Malując pokój nie powinniśmy zapominać o meblach. Warto przy zakupie farby ocenić czy dany kolor będzie współgrał z wyposażeniem a także z oświetleniem. W internecie można znaleźć strony, które dzięki zdjęciom naszego pokoju „pomalują” go na wybrany kolor. Wtedy możemy zobaczyć, jak to rzeczywiście będzie wyglądać.

Jeżeli już przejdziemy przez najtrudniejszy etap jakim jest wybór koloru pozostaje nam wybór farby do ścian pod względem jakie pomieszczenie będziemy malować. Istnieje wiele rodzajów farb z różnym przeznaczeniem. Na przykład jedną z najczęściej wybieranych opcji jest uniwersalna i dobrze kryjąca farba akrylowa, którą możemy pokryć ściany od garażu aż po sypialnię. Kolejnym docenianym przez klientów modelem jest farba ceramiczna. Jest ona plamoodporna, dzięki czemu możemy ją zmywać nawet detergentami. Będzie ona odpowiednim wyborem dla osób, które mają małe dzieci lub jakieś zwierzę. Farby winylowe z kolei nadadzą się idealnie do pomieszczeń gospodarczych i również możemy zmywać z nich jakiś brud. A farby lateksowe to dobry wybór wszędzie tam, gdzie pomieszczenie jest narażone na wysoką wilgotność(łazienki, kuchnie). Dzięki takiej farbie nie musimy się martwić, że powstanie nam grzyb lub pleśń. Nie sposób zapomnieć o ostatnim hicie czyli farbie tablicowej, po której możemy pisać kredą. Świetnie się sprawdza głównie w pokojach dziecięcych, ale też w kuchniach.

Wybór farby do typu pomieszczenia

Oprócz wyboru koloru farby należy pamiętać o tym, jakie pomieszczenie chcemy pomalować. Inna farba będzie przydatna w salonie a inna w łazience. Należy pamiętać, że stosowanie ciemnych kolorów optycznie zmniejsza przestrzeń. Jeżeli wybór koloru i rodzaju farby nie jest dla nas oczywisty warto poszukać porady w internecie lub w sklepie budowlanym. Czasami jednak warto zlecić takie prace fachowcom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here