Rekuperacja stanowi doskonałe uzupełnienie energooszczędnego domu. Rekuperator staje się standardem w powstających domach, a coraz częściej system ten jest montowany w eksploatowanych już budynkach. Z czego wynika popularność wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Jest to wynikiem szeregu korzyści płynących z użytkowania takiego systemu. Przede wszystkim, rekuperacja dba o zdrowie domowników. Filtry umieszczone w rekuperatorze wychwytują zanieczyszczenia powietrza. Jest to ważne szczególnie w okresie grzewczym, kiedy to większość regionów Polski zmaga się ze smogiem. Dzięki rekuperacji, w prosty sposób możemy kontrolować także wilgotność wewnątrz budynku. Równie ważną cechą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zdolność do generowania oszczędności. Sceptycy mogą zarzucać rekuperatorom wysokie koszty eksploatacyjne. Jest to mylna teoria. To właśnie dzięki zdolności do oszczędzania, rekuperacja zyskała sobie zaufanie inwestorów, którzy coraz bardziej doceniają. Dlaczego, mimo zapotrzebowania na energię elektryczną, wentylacja mechaniczna jest energooszczędnym i tanim w utrzymaniu systemem? Poniżej wyjaśniamy na czym polegają korzyści ekonomiczne, które niesie za sobą eksploatacja rekuperatora.
Ile kosztuje użytkowanie rekuperacji?
Co wymaga największych nakładów finansowych podczas pracy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła? Najbardziej energochłonnymi urządzeniami są wentylatory, które potrzebują ciągłego zasilania energią elektryczną. Może to generować koszty wynoszące kilkaset złotych w skali roku. Dobierając rekuperację do domu warto zwrócić uwagę na rodzaj wentylatorów. Urządzenia zasilane prądem stałym potrzebują o około 40% mniej energii elektrycznej niż wentylatory na prąd przemienny. Wybierajmy urządzenia, które zminimalizują koszty eksploatacyjne.
Rekuperacja jest tania!
Czytając o kosztach utrzymania rekuperacji wynoszących kilkaset złotych w skali roku, ciężko uwierzyć, że jest to urządzenie, które może generować oszczędności. A właśnie takim systemem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Aby udowodnić słuszność tej tezy, warto wyjaśnić co to jest rekuperacja. Rekuperator jest sercem układu. Posiada on wymiennik krzyżowy, w którym następuje wymiana powietrza. Powietrze nawiewane do budynku jest ogrzewane przez powietrze, które jest z niego usuwane. Odbywa się do bezkontaktowo (bez mieszania).
Wentylacja grawitacyjna to jedno z głównych źródeł strat ciepła. Dzięki powyższemu rozwiązaniu, możemy je zredukować do minimum. Straty ciepła wywołane przez cyrkulację powietrza mogą stanowić prawie 70% wszystkich strat (więcej niż stolarka otworowa czy też ściany zewnętrzne i dach).
Redukcja strat ciepła przekłada się bezpośrednio na koszty ogrzewania budynku. Pieniądze, które zaoszczędzimy, płacąc mniej za pellet, gaz lub ekogroszek swobodnie pokryją koszty energii elektrycznej pobranej przez system rekuperacji. Co więcej, po zbilansowaniu zysków i strat za cały rok, dzięki rekuperacji zawsze będziemy na plusie.
Mimo kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, projekt rekuperacji (największy wybór rekuperatorów Defro) to rentowna inwestycja, która zwraca się bardzo szybko.