Zacznijmy od wyjaśnienia tych dwóch terminów. Co one tak naprawdę oznaczają. Tekstylia to tkanina we włókiennictwie. Otrzymuje się ją z przerobionych surowców włókienniczych na przykład roślinnych lub chemicznych. O ile pierwsze pojęcie było łatwe do wytłumaczenia tak żeby opisać, scharakteryzować styl rustykalny jest trochę trudniej. Sama nazwa rustykalny pochodzi z języka angielskiego i oznacza wiejski, swojski. Jest to powrót do dawnych czasów próba przywrócenia ówczesnego stylu u troszkę nowszym wydaniu. W tym stylu królują przede wszystkim drewno i cegła w każdej odsłonie.
Rustykalne wnętrze – jak jest?
Rustykalne wnętrza skradły wiele serc. Połączenie czegoś staromodnego z czymś nowoczesnymi funkcjonalnym przy okazji było strzałem w dziesiątkę. A zatem połączenie białego i czarnego z kolorem drewna lub cegły. Taki dobór kolorów sprawia, że wnętrze naprawdę wygląda genialnie. Jak wiemy ogólny wygląd jest ważny a składają się na niego też małe drobne dodatki. Styl ten to między innymi tkaniny i ceramika a zatem jakie tekstylia do rustykalnych wnętrz świetnie się sprawdzą? Zasłony są pierwszą pozycją na liście must have dodatków w takim stylu. Jakie powinniśmy wybrać? Ten dodatek trzeba dobrać przede wszystkim do koloru ścian.
Styl rustykalny to zazwyczaj jasne ściany, dlatego odpowiednie wydają się również niezbyt ciemne zasłony. Beże, biele, może jakieś delikatne brązy dodadzą uroku takiemu wnętrzu. Ważne także są meble, jakie zakupimy powinny one tworzyć spójną całość wraz z całym wystrojem i charakterystycznymi motywami takiego stylu. Mile widziane jest wyposażenie, które wyglądem przypomina meble w domach szlachciców.
Dodatki do rustykalnego wnętrza
Warto kupić zegar kurantowy, który spotęguje cały efekt. Pamiętajmy, że im starszy wydaje się mebel tym lepiej odda on styl rustykalny. Skoro mamy już meble to i na kanapie, sofie przydałby się jakiś dodatek. Poduszki czasami nieświadomie dobrane psują cały efekt wnętrza. To zazwyczaj w tym miejscu spędzamy swój wolny czas na przykład oglądając film, czy czytają książkę przy kominku. Przypominając sobie szlacheckie dworki czy pałace na pewno mamy w głowie obraz wielu bogato zdobionych poduszek i wałków. Nie powinniśmy zapominać, żeby takie ozdoby umieścić nie tylko w salonie, ale też w sypialni. A skoro już jesteśmy w tym pomieszczeniu to dodatkiem, który wraz z poduszkami wzmocni oddanie stylu rustykalnego jest narzuta na łóżko. Nie należy zapominać o takich szczegółach.
Oświetlenie, które często jest stosowane w takich wnętrzach jest barwy ciepłej. Sprawia to wrażenie, że pomieszczenie jest przytulne i spokojne. W internecie znajdziemy bez problemu rustykalne lampy czy żyrandole.
Styl rustykalny to zdecydowanie opcja dla osób, które nie mogą się zdecydować czy urządzać wnętrza w sposób nowoczesny czy bardziej starodawny. Idealnym wyjściem z takiej sytuacji jest ich połączenie. W katalogach sklepów z wyposażeniem znajdziemy wiele inspiracji i podpowiedzi, które połączenia są najczęściej używane i pasują praktycznie wszędzie. Jeżeli potrzebujemy porad to warto zwrócić się do architekta wnętrz w celu osiągnięcia dokładnie takiego efektu jaki chcemy.