Czym są linie lakiernicze? Jak działają i gdzie znajdują swoje zastosowanie?

Linie lakiernicze to nowoczesne, zautomatyzowane systemy sprawdzające się w wielu branżach, choć obecnie najczęściej wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle meblarskim. Urządzenia przeznaczone są głównie do kompleksowej obróbki bocznych płaszczyzn zesztaplowanych elementów płytowych, ułożonych na palecie. Linie lakiernicze służą nie tylko do lakierowania czy suszenia. Przy ich pomocy można wykonać również szlifowanie. Dzięki temu wybrany element, który trafi na linię lakierniczą, po jej opuszczeniu jest już całkowicie gotowy, nadający się do użytku. Takie nowoczesne linie lakiernicze znajdziecie Państwo między innymi w ofercie firmy Wikoma – https://wikoma.pl/.

Jak działają linie lakiernicze?

Dzięki liniom lakierniczym można bardzo dokładnie, w sposób estetyczny i precyzyjny, pomalować niemal każdy element niezależnie od jego kształtu czy rozmiary. W stosunkowo krótkim czasie malowaniu może być poddanych wiele elementów. W wielu zakładach produkcyjnych linie lakiernicze stanowią podstawę wyposażenia hali zajmującej się produkcją.

Nowoczesne linie lakiernicze posiadają nie tylko sprzęt potrzeby do malowania. Aby cały proces można było przeprowadzić kompleksowo, wyposażono je także w urządzenia przygotowujące powierzchnię do malowania.

W zależności od konstrukcji linii są to następujące czynności przygotowawcze:

  • odtłuszczenie powierzchni,
  • wyrównanie podłoża,
  • usunięcie wilgoci z przygotowywanej do malowania powierzchni.

W większych liniach lakierniczych nie mogło zabraknąć również maszyn odpowiedzialnych za utrwalenie efektów malowania.

Linie lakiernicze pozwalają nie tylko na szybkie pomalowanie nawet wielu elementów czy obszernych powierzchni. To również narzędzia bardzo precyzyjne i dokładne, więc oddając poszczególne przedmioty do malowania w ten sposób, przedsiębiorcy mają pewność, że każdy element, który zejdzie z linii, będzie wykonany perfekcyjnie. Dodatkowo efekty będą bardzo trwałe, szczególnie gdy dodatkowo zostanie zastosowany specjalny utrwalacz.

Linia lakiernicza – czy jest to opłacalna inwestycja?

Nowoczesne linie lakiernicze, oferujące użytkownikom szereg możliwości związanych nie tylko z samym malowaniem, ale i przygotowaniem powierzchni do tej czynności. Co ważne, linie takie są w stanie wykonać pracę znacznie szybciej i dokładniej niż ludzkie ręce. Inwestycja w linie lakiernicze jest niezwykle opłacalna szczególnie w przedsiębiorstwach, które malowaniu poddają mnóstwo elementów. W takich przypadkach to najlepsze rozwiązanie, które pomimo kosztów zakupu zwraca się dość szybko. Zlecanie malowania podwykonawcom w dłuższej perspektywie czasu to naprawdę bardzo kosztowne rozwiązanie.

Redakcja martino-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.