Wyspy kuchenne od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością. Coraz częściej można spotkać je w kuchniach. Czy takie rozwiązanie to użyteczność i funkcjonalność, czy tylko wnętrzarska moda?
Wyspa kuchenna to przede wszystkim wygoda i wiele funkcji zamkniętych w tym rozwiązaniu. Jest to doskonały sposób na zaaranżowanie kuchni otwartej na salon, w której tradycyjna zabudowa kuchenna może znaleźć się tylko na jednej ścianie. Dzięki zastosowaniu wyspy, kuchnia zyskuje na przykład dodatkowe miejsce do przechowywania. Z łatwością można zmieścić w niej kilka dodatkowych szuflad i szafek. Takie rozwiązanie może służyć także jako dodatkowy blat roboczy – docenią je wszyscy, którzy gotują często i dużo. Ograniczona powierzchnia kuchni wiąże się zazwyczaj z trudnością w utrzymaniu porządku podczas gotowania, a często także ogranicza nasze możliwości właśnie z powodu braku przestrzeni.
Wyspa w kuchni – czy warto?
Nie można zapominać o jeszcze jednej ważnej funkcji wyspy – sprawdza się ona doskonale w roli stołu. Często podczas mniej formalnych spotkań ze znajomymi tradycyjny stół i krzesła wprowadzają zbyt poważną atmosferę. Spotkanie na sofie przy stoliku kawowym to z kolei niezbyt wygodne rozwiązanie, jeśli dokoła nas mają znaleźć się przekąski i napoje. Wyspa kuchenna jest w tej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala stworzyć swobodną atmosferę, sprawdza się doskonale jako miejsce ekspozycji przekąsek i napojów, a co więcej, umożliwia gospodarzowi gotowanie czy przygotowywanie dań bez pozostawiania gości samotnie przy stole czy na kanapie. Dzięki temu łatwiej o integrację i przyjemną atmosferę.
Gdzie powinna być wyspa?
Nie zawsze jednak możliwe jest zainstalowanie wyspy – ograniczeniem może być powierzchnia naszego wnętrza. Nie oznacza to jednak, że musimy zrezygnować z tego rozwiązania. Z pomocą przychodzą mobilne wyspy, które można dowolnie przesuwać dzięki zainstalowanym w ich podstawie kółkom. Dzięki temu można wyspę odstawić w dogodne miejsce na czas, gdy z niej nie korzystamy, a w czasie gotowania przysunąć ją do kuchni i uzyskać dzięki temu dodatkowe miejsce do pracy. Mobilna wyspa nie jest pozbawiona pozostałych jej zalet. Mimo możliwości odsunięcia jej od kuchni na czas, gdy nie jest wykorzystywana, może z powodzeniem służyć jako miejsce do przechowywania sprzętów czy naczyń, z których korzystamy rzadziej. Dzięki możliwości zmiany lokalizacji wyspy w naszym wnętrzu, możemy stworzyć z niej stolik czy barek w dowolnym miejscu salonu.
Takie rozwiązanie docenią zwłaszcza osoby mieszkające w małych mieszkaniach, które z uwagi na ograniczoną przestrzeń nie mogą pozwolić sobie na posiadanie wielu mebli o różnych funkcjach. W takiej sytuacji mobilna wyspa będzie wsparciem idealnym – będzie dodatkowym blatem roboczym w kuchni podczas gotowania, stolikiem barowym podczas spotkania z przyjaciółmi, a także magazynkiem rzadziej używanych naczyń, z których korzystamy tylko kilka razy w roku. To ponadto bardzo ładne, estetyczne i modne rozwiązanie, które zwraca na siebie uwagę i nadaje charakteru naszemu wnętrzu.