Krzesła tapicerowane – jakie wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Krzesło to podstawowy element wyposażenia każdego domu. To dzięki nim możemy wygodnie usiąść i zjeść posiłek lub poczytać książkę. Warto wiedzieć, że nie spełniają jedynie funkcji praktycznej a przede wszystkim dotyczy to krzeseł tapicerowanych, które mogą także być elementem dekoracyjnym pomieszczenia. Sprawdźmy więc w jakich wariantach występują i na co należy zwrócić uwagę podczas ich zakupu.

Krzesła tapicerowane tkaniną

Najpopularniejszym modelem tapicerki przeznaczonej na krzesła jest tkanina. Na jej częsty wybór wpływa szeroka gama dostępnych kolorów i wzorów a także niskie koszty związane z jej zakupem. Dodatkowym atutem jest także stosunkowo niska cena tego rodzaju obicia. Krzesła tkaninowe stanowią więc uniwersalny sposób na stworzenie ciekawej atmosfery w pomieszczeniu. Przyjemne w dotyku krzesło tkaninowe jest jednak dość trudne w utrzymaniu w nienagannej czystości. Z takiego krzesła trudniej jest bowiem usunąć zabrudzenia powstałe przy codziennym użytkowaniu. W związku z tym nie zaleca się wykorzystywania ich w miejscach narażonych na zanieczyszczenia takich jak kuchnia czy jadalnia. Krzesła tapicerowane sprawdzą się za to doskonale w sypialni lub salonie. Dodatkowo, tego rodzaju rozwiązanie nie jest korzystne dla alergików.

Krzesła z ekologicznej skóry

Krzesła pokryte eko-skórą stanowią jeden z najmodniejszych, klasycznych elementów meblarskich. Kojarzy się z szykiem i elegancją a także doskonale prezentuje się w różnego rodzaju pomieszczeniach, imitując jednocześnie prawdziwe skórzane obicie. Skóra ekologiczna jest materiałem pozwalającym na utrzymanie w czystości w dużo prostszy sposób niż w przypadku mebli tapicerowanych. Jej dodatkowym atutem jest również konkurencyjna cena w porównaniu do tych obitych prawdziwą skórą. Ponadto, dzięki regularnej konserwacji, materiał będzie prezentował się nienagannie przez wiele lat. Rzecz jasna, jak każdy materiał również eko-skóra ma swoje wady. W tym przypadku chodzi o temperaturę – podczas zimy wydadzą się dość zimne, zaś latem, gorące. Będą stanowić ciekawy element dekoracyjny w salonie, jadalni a także w gabinecie.

Krzesła ze skóry naturalnej

Meblem z wyższej półki jest krzesło pokryte naturalną skórą. To przedmiot, na który nie każdy może sobie pozwolić, ze względu na jego wysoką cenę. Krzesła z naturalnej skóry sprawdzą się doskonale w nowoczesnych wnętrzach i podkreślą jego gustowny charakter. Odpowiednia konserwacja zwierzęcej skóry sprawi, iż mebel będzie swoim wyglądem przypominał świeżo kupiony przez długi czas. Skóra naturalna może jednak w trakcie lat naturalnie się rozciągać i odchodzić od stelaża. Dodatkowym minusem jest, podobnie jak w przypadku krzeseł z eko-skóry, jego podatność na temperaturę.

Wybieramy tapicerowane krzesło do jadalni – czy taka opcja się sprawdzi?

Wiele osób obawia się takiej opcji jak krzesło z siedziskiem tapicerowanym materiałem w jadalni lub w kuchni, która też pełni funkcję jadalni. Opcja tego typu plus jakieś jedzenie, takie jak zupa buraczkowa, to w dość wielu procentach przypadków plamy, których nie można się pozbyć z ciekawie wyglądającej materiałowej tapicerki mebla i z tej konkretnej przyczyny typowa gospodyni domowa chce mieć w jadalni drewniane krzesła z drewnianymi siedziskami polakierowanymi bezbarwnie lub tryśniętymi jakimś unikatowym kolorem.

Ciekawą opcją są też krzesła z nowoczesnego tworzywa wykończone na połysk lub te o stalowej konstrukcji i siedzisku z tworzywa. W ich przypadku także oparcie jest elementem wykonanym z ładnego tworzywa, jeśli chodzi o kolor i wykończenie. Najważniejszym jest jednak to, że takie krzesła są opcją łatwą jeśli chodzi o utrzymanie czystości i dlatego kobiety sprzątające w domu dość często preferują tego typu opcje. Jednak tapicerowane siedziska w krzesłach produkowanych obecnie różnią się od tych wyprodukowanych blisko dwie dekady temu i nie chodzi tu wyłącznie o styl danego mebla. Kluczowe znaczenie ma też i to, że materiały tapicerskie ewoluowały. Nadal są one wytwarzane w podobny sposób do nylonu, ale w przypadku nowszych materiałów tapicerskich istnieją też ciekawe dodatki dodawane już na etapie produkcji. Dzięki tym dodatkom tkaniny produkowane obecnie nie chłoną barwników z dań takich jak zupa buraczkowa i dlatego krzesła z tapicerowanym siedziskiem znacznie częściej widuje się dziś w jadalniach.

Wartym zauważenia jest fakt, że krzesła te to nie tylko modele wyglądające nowocześnie, to także opcje stylizowane na meble sprzed kilku dekad. Taka stylistyka nie każdemu się podoba, ale jest ona dostatecznie atrakcyjną i nawet pociągającą dla niektórych. Dlatego też większość zadowala się tymi nowoczesnymi modelami krzeseł, które obecnie mają w sobie to coś. Tapicerkę siedziska takiego krzesła można też zabezpieczyć impregnatem do tkanin, który sprawi, że sok z pomarańczy nie zacznie wsiąkać w siedzisko i będzie go można usunąć za pomocą mokrej szmatki, czyli w bardzo prosty sposób.

Redakcja martino-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *