Stoły i krzesła drewniane – jaki materiał wybrać?

Stół i pasujące do niego krzesła to meble, których nie powinno zabraknąć w żadnym mieszkaniu. Stają się one bowiem przeważnie centrum rodzinnych spotkań oraz spożywania posiłków w doborowym towarzystwie. Aby jednak być zadowolonym ze swojego wyboru, należy wybrać odpowiednie materiały. Nie da się ukryć, że największą popularnością cieszą się oczywiście krzesła i stoły drewniane. Te jednak produkuje się z różnych gatunków drzew. Który będzie najlepszy? Sprawdź!

Meble dębowe

Jednym z najpopularniejszych gatunków drewna jest dąb. Meble z niego wykonane wyglądają niezwykle dostojnie oraz elegancko. Materiał ten cechuje się również pięknym kolorem, który zyskuje wielu wielbicieli. Do tego stoły i krzesła dębowe będą niezwykle trwałe, twarde i odporne na zniszczenie. Nie powinny także zostać zniszczone przez żadne szkodniki. Musimy jednak pamiętać, że dębowe meble są dość drogie. Dlaczego? Przede wszystkim bardzo ciężko jest nadać im odpowiedni kształt. Dlatego, jeśli chciałbyś samodzielnie wyprodukować meble z tego gatunku drewna, to musisz liczyć się z ogromnym nakładem pracy. Możesz zdecydować się również na inne rozwiązanie – złożyć zamówienie w sprawdzonym sklepie meblarskim jak np. https://meblepotocki.pl/

Czy dębowe stoły i krzesła mają jakieś wady? Niestety drewno to lubi ciemnieć pod wpływem wody. Należy zatem pamiętać o jego regularnej impregnacji i prawidłowej konserwacji. 

Meble bukowe

Buk to materiał, z którego wykonywało się większość mebli w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Teraz drewno to ponownie wraca do łask. Takie stoły oraz krzesła wyglądają bowiem niezwykle stylowo i designersko. Mogą również przyjmować najróżniejsze kształty, ponieważ buk jest dość plastyczny. Łatwo go zagiąć i wymodelować wedle uznania. Kupując takie meble drewniane, pamiętajmy jednak, by wybrać sprawdzonego dostawcę. Materiał ten lubi bowiem dość drastycznie zmieniać swój kształt, jeśli nie zostanie odpowiednio zabezpieczony. Niemniej jednak, meble bukowe mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, a dowiesz się o nich z artykułu https://meblepotocki.pl/debowe-bukowe-meble-praktyczna-elegancja-w-domu

Meble sosnowe

W wielu sklepach znajdziemy komplety do jadalni wykonane z sosny. Dlaczego? Drewno to jest stosunkowo tanie. Meble z niego wykonane będą zatem cechowały się zdecydowanie niższą ceną niż np. wariant bukowy czy dębowy. Dodatkowo sosna ma bardzo efektowne i ciekawie wyglądające słoje, które dodają niebywałego uroku gotowym meblom. Musimy jednak pamiętać, że drewno to nie należy do tych najtwardszych. Sosnowe stoły i krzesła będą zatem miały nieco niższą jakość. Mimo to warto inwestować w takie rozwiązanie. 

Meble orzechowe

Niezwykle szlachetnym drewnem jest także orzech, z którego wykonuje się wszelkiego rodzaju meble. Materiał ten cechuje się bowiem pięknym kolorem i efektownie wyglądającymi słojami. Każda kłoda jest przeważnie nieco inna. Ciężko bowiem znaleźć dwie identycznie wyglądające deski. Tym samym meble wykonane z orzecha dodatkowo zyskują walorów wizualnych. Niestety materiał ten jest bardzo drogi. Przez to nie wykorzystuje się go jako drewna litego, a jedynie jako fornir. Mimo to stoły i krzesła wykonane z takiego tworzywa będą cechowały się wysoką jakością oraz odpornością na wszelkiego rodzaju zniszczenia. 

Jakie jeszcze materiały są dość popularne w stolarstwie? Przede wszystkim jesion, modrzew oraz świerk, dlatego zdecydowanie jest w czym wybierać. 

Redakcja martino-meble.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *