Czy zbrojenia z włókna szklanego będą coraz popularniejsze?

Zbrojenia stalowe to od lat podstawa konstrukcji budowlanych i jeden z głównych materiałów stosowanych na pracach budowy – niezależnie, czy chodzi o budynki mieszalne, czy przemysłowe lub usługowe. Rozwój technologii budowlanych i materiałoznawstwa pozwala jednak na testowanie nowych rozwiązań, będących alternatywą dla tradycyjnych produktów zbrojarskich. Takim rozwiązaniem są kompozytowe zbrojenia z włókna szklanego.

Parametry zbrojeń z włókna szklanego

Zbrojenie z włókna szklanego nazywane kompozytowym składa się z kilku komponentów, które tworzą niejednorodną strukturę. Z powodu swoich właściwości włókna szklane były początkowo stosowane w budownictwie jako izolacje czy tkaniny filtracyjne. Szersze zastosowanie włókien szklanych (w tym jako prętów czy siatek zbrojeniowych) związane jest z faktem, że mają one bardzo dobre parametry mechaniczne i z powodzeniem zastępują niektóre instalacje stalowe.

Do najważniejszych parametrów, jakie mają pręty zbrojeniowe z włókna szklanego, należy zaliczyć:

  • dobra wytrzymałość na rozciąganie,
  • odporność na działanie bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur,
  • wysoki poziom sprężystości;
  • niska waga w porównaniu z instalacjami stalowymi.

Zastosowanie prętów z włókien szklanych

Należy odnotować, że cechy wytrzymałościowe takich elementów jak pręty zbrojeniowe z włókna szklanego są uzależnione m.in. od zastosowanych włókien, rodzaju żywicy czy sposobu produkcji. Dlatego przy wyborze najlepszych rozwiązań należy poszukiwać firm, które oferują sprawdzone, certyfikowane zbrojenia z włókna szklanego.

Atutem tego rodzaju zbrojeń jest możliwość wykonywania prac budowlanych w sposób bardziej oszczędny i ergonomiczny. Pręty zbrojeniowe z włókna szklanego wymagają mniejszej otuliny betonowej, co umożliwia projektowanie i realizację mniejszych elementów konstrukcyjnych z betonu. Dobre, markowe pręty są odporne na korozję i nie przewodzą prądu, co znacznie rozszerza możliwość ich zastosowania w projektowaniu różnych konstrukcji budowlanych.

Ta uniwersalność kompozytowych elementów zbrojeniowych z włókna szklanego sprawia, że będą to rozwiązania coraz popularniejsze, stopniowo wypychając tradycyjne zbrojenia stalowe z niektórych działań budowlanych. Pręty czy siatki kompozytowe będą dobrze sprawdzać się nie tylko w przypadku budownictwa mieszkaniowego czy przemysłowego, ale także w inżynierii lądowej i wodnej. Coraz bardziej konkurencyjne ceny solidnych kompozytów również mają wpływ na zmianę trendu.

Redakcja martino-meble.pl