Meble laminowane – wybierz je do swojej kuchni, jadalni, a nawet łazienki

Pod względem konstrukcyjnym meble laminowane mają dużą przewagę nad standardowymi, wykonanymi z jednolitego drewna odpowiednikami. Dużo lepiej znoszą oddziaływanie wilgoci, zmiennych temperatur, a także mogą ładnie komponować się z praktycznie każdym rodzajem aranżacji.

Jak skonstruowany jest mebel laminowany?

Pod względem strukturalnym meble z laminatem mają bardzo ciekawą budowę. Ich wnętrze stanowi najczęściej płyta wiórowa, która obita jest specjalnym laminatem. Odpowiada on nie tylko za ochronę płyty, ale też nadaje jej odpowiedniego koloru. Cechą szczególną laminatu jest jego gładka, a zarazem wytrzymała powierzchnia. Dodatkowo meble pokryte laminatem są zabezpieczane specjalną warstwą ochronną, która — położona na kantach — zabezpiecza je przed dalszym przenikaniem wilgoci. Warstwa ta jest najczęściej wykonana z laminatu ABS, który dodatkowo chroni mebel przed mechanicznym obiciem. Czasami jej miejsce zajmuje specjalna, aluminiowa osłona, która jeszcze skuteczniej zabezpiecza strukturę płyty wiórowej.

Jakie zalety mają meble pokryte warstwą laminatu?

Meble pokryte laminatem mają wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście dodatkowa ochrona struktury drewna przed uszkodzeniami. To jednak nie wszystko! Laminat — ze względu na swą gładką strukturę — łatwiej usuwa ze swej powierzchni wodę. Jest on też mniej podatny na oddziaływanie zanieczyszczeń, np. w postaci osadzającego się na płycie kurzu. Trzeba też pamiętać, że laminat sam w sobie jest bardzo wytrzymałą strukturą, co ma bezpośrednie przełożenie na to, jak dobrze chroni on mebel przed działaniem oddziaływań mechanicznych. Dzięki temu płyta laminowana może wejść w skład mebli o praktycznie dowolnym przeznaczeniu.

Gdzie wykorzystać meble z laminatem?

Zastosowanie mebli laminowanych jest bardzo szerokie. Z powodzeniem można je wykorzystać np. do aranżacji jadalni lub kuchni. Nie straszna im para wodna, woda i duże różnice temperatur. Rozwiązania te warto też wprowadzić do aranżacji pokoju dziecięcego, chociażby ze względu na dużą odporność mechaniczną mebla. Meble sprawdzą się też w aranżacji łazienki, choć tu trzeba być ostrożnym. Mimo zastosowanej warstwy ochronnej oddziaływanie wysoką temperaturą i wilgocią na płytę laminowaną może doprowadzić do jej wybrzuszenia, odkształcenia, a nawet pęknięcia. Dlatego warto stawiać na rozwiązania sprawdzonych dostawców i dystrybutorów, takich jak np. Akord – https://sklep.akord.net.pl/.

Reasumując, meble pokryte laminatem to świetna propozycja dla osób ceniących sobie wytrzymałość, niezawodność i wszechstronność aranżacyjną.

Redakcja martino-meble.pl